Katledilen Eylem Tiller davasında karar yarın: Adalet beklentimiz yok

  • 09:08 26 Aralık 2018
  • Hukuk
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Evli olduğu erkek tarafından katledilen Eylem Tiller'in yarın karar duruşması görülecek. Eylem'in kız kardeşi Emine Aslan, avukatlar ve kadın kurumları tarafından sahiplenilmediklerini ifade ederek, "Katledilen kadınları bile eşit sahiplenemiyoruz. Birini gündem yaparken, bir diğerini hiç görmüyoruz. Hiçbir adalet beklentim yok, biliyorum serbest bırakılacak" diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Ülkede ya “kaza” ya da “intihar” süsü verilerek katledilen kadınların sayısı her geçen gün artarken, zanlılar da erkek-yargı işbirliğiyle ya serbest bırakılıyor yada “iyi hal” indiriminden faydalanıyorlar.  Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 12 Ekim 2017 tarihinde evinde vurulmuş bir şekilde bulunan Eylem Tiller'in “intihar” ettiği ileri sürülmüş ancak Eylem'in ailesinin şikayeti üzerine evli olduğu erkek Hüseyin Tiller, gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 1 yıldır devam eden davada tutuklu olarak yargılanan Hüseyin Tiller,’in sistematik olarak Eylem'e şiddet uyguladığı öğrenildi. Eylem'in katilinin yargılandığı davanın karar duruşması 27 Aralık'ta görülecek.
 
Ablasının katilinin yargılanması ve cezasını çekmesini istediklerini belirten Emine Aslan, 27 Aralık'ta görülecek dava için avukatlara ve kadın kurumlarına sitemde bulundu. Davanın başından bu yana yaklaşık 3 avukat değiştirdiklerini ve hiçbir avukatın duruşmayı düzenli takip etmediğini söyleyen Emine, "Defalarca kez iHD'ye ve Baro’ya başvuru yaptık fakat kimse bizimle ilgilenmedi. Her defasında 'tamam, ilgileneceğiz' deyip gönderdiler fakat biz 2 duruşmaya avukatımız olmadan katıldık. Açıkçası şu saatten sonra avukat gelse bile biz kabul etmeyeceğiz. Ablamı ve bizi önemsiyor olsalar zaten takip ederlerdi. Durumumuz el vermediği için avukat tutamıyoruz" dedi.
 
‘Ablamı Hüseyin katletti’
 
İki celse önce çocukların da Hüseyin Tiller'in ailesine verildiğini ifade eden Emine, "O çocuklar babalarından şiddet görüyorlardı, ablam da şiddet görüyordu. Ablam bu yüzden defalarca kez evi terk edip geldi. Şimdi o çocuklar o canilerin elinde. Üstelik çocuklardan biri cinsel istismara maruz kalmıştı, ablam bunu fark edip bunu yapanın evini basmıştı ve ailesi ablamı darp etmişti. Ablam, evli olduğu erkeğin abileri, babası ve annesinden bile defalarca kez şiddet gördü. Biz hala ısrarcıyız, ablamı Hüseyin katletti. Ablam ona sahip çıkacağımızı biliyordu, neden kalkıp kendini öldürsün. Öldürmüşse bile bu yine Hüseyin'in uyguladığı hem fiziksel hem de ruhsal şiddet yüzündendir ama biliyorum ablamı onlar öldürdü ve ben yeğenlerimin o canilerin elinde olmasını istemiyorum. O çocuklar şiddet ortamında büyüyecekler, düzgün bir hayatları olmayacak" diye belirtti.
 
‘İstismarın üzerini kapatmak için ablamı öldürmüş olabilirler’
 
Emine, ablasının çocuklarının istismar edildiğinden şüphelendiği için katledilmiş olabileceğini kaydederek, "Bu olaydan hemen sonra öldürülmesi başka ihtimal bırakmıyor. Ablam çocuğunun istismara uğradığını öğrendi ve hesap sormak istedi. Biz o ara yalnızca bu olayı anlatacağı kadar konuşmuştuk, sonra neler olduğunu bilmiyoruz ama bunların hiçbiri tesadüf değil. İstismarın üzerini kapatmak için ablamı öldürmüş olabilirler" diye konuştu.
 
‘Hiçbir adalet beklentim yok’
 
Katil zanlısı Hüseyin'in 3 avukat tuttuğuna işaret eden Eylem, 3 avukata karşı kendilerinin avukatsız olarak duruşmaya katılacaklarını söyledi. Emine, şöyle devam etti: “Benim hiçbir adalet beklentim yok, biliyorum serbest bırakılacak. Ablam mezara girdi ama o adam elini kolunu sallayarak gezecek, dolaşacak. Neden? Çünkü bizim ifadelerimiz yetmiyor, çünkü bizim ne dediğimizin bir önemi yok. Kanıt lazım, başka tanık ifadeleri lazım ama ilgilenen kimse olmadığı için aylardır hem dava sürüyor hem de sürekli ara mahkemeler görülüyor. İşte bizim toplumumuz böyle, vicdandan, eşitlikten yoksunuz. Katledilen kadınları bile eşit sahiplenemiyoruz. Birini gündem yaparken bazen bir diğerini hiç görmüyoruz. Buna tek örnek benim ablam değil, buna onlarca örnek gösterebilirim. Bu yüzden lütfen kimse mahkeme günü sahiplenmesin ablamı. Hatta gidip ablamın katilinin serbest bırakılmasını kutlasınlar. Adam bırakıldıktan sonra çıkıp üzerinden prim yapmasınlar."