Cinsel taciz faili muhtarın AKP’liler tarafından korunduğu iddiası

  • 09:15 27 Aralık 2018
  • Güncel
MARDİN- Derik ilçesine bağlı bir köyde öğretmenlik yapan 2 kadının, köyün önde gelen isimlerinden biri olan muhtar H.T. tarafından cinsel tacize maruz kaldıkları ve kimi AKP’li isimlerin araya girerek olayın üzerini kapattığı iddia edildi. Tanıklar, tacizden sonra muhtarın görevden alındığını, öğretmenlerin ise başka okullara atandığını belirtti.  
 
Mardin'in Derik ilçesine bağlı bir köyde öğretmenlik yapan 2 kadının, köyün önde gelen isimleri arasında bulunan ayrıca AKP'ye yakınlığıyla bilinen muhtar H.T.’nin cinsel tacizine maruz kaldıkları ileri sürüldü. Tanıkların beyanlarına göre, 11 gün önce yaşanan taciz olayının ardından öğretmenler, H.T.'den şikayetçi oldu. Ancak AKP'li kişiler aracılığıyla konunun üzerinin kapatıldığı öne sürüldü.
 
Yaşananların ardından H.T.'nin Derik Valiliği ve Kaymakamlığı tarafından görevden alındığını aktaran tanıklar, öğretmenlerin de yaşanan olaydan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başka okullara atandığını belirtti. Öğretmenlerin yaşanan baskı sonucu ifadelerini geri çektiğini söyleyen tanıklar, ayrıca taciz sırasında şiddette maruz kalan öğretmenlerden birinin darp raporu aldığını ve bu raporu Emniyet’e verdiğini ileri sürdü.  
 
Ulaştığımız öğretmenler ise, konu hakkında bilgi veremeyeceklerini ve hala baskı altında oldukları için konuşmalarının sakıncalı olabileceğini dile getirdi.