Bir dosya daha ‘faili meçhul’e bırakıldı!

  • 09:03 28 Aralık 2018
  • Hukuk
ŞIRNAK - Silopi'deki yasak sırasında bebeğine süt almak için kapının önüne çıktığı sırada vurularak katledilen Ayşe Burumtekin'in cenazesi, teşhis edilmesine rağmen kimsesizler mezarlığına defnedildi. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyası da “daimi arama” kararıyla “faili meçhul”lere eklendi.  
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında küçük oğlu Rüstem'e süt almak için Cudi mahallesinde bulunan evinden çıkan Ayşe Burumtekin (40), kapının önünde göğsüne isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Eşinin kendisini görüp yaralı haliyle eve sürüklediği Ayşe, daha sonra yaşamını yitirdi. "Çatışma var, ambulans gelemiyor" denilerek 10 gün boyunca evinde bekletilen Ayşe’nin cenazesi, 10 günün sonunda ambulansla Silopi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 
 
Cenazenin hastaneye kaldırılması ardından Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, faillerin araştırılması yerine "BTÖ mensubu" denilen 7 çocuk annesi Ayşe, "Kasten öldürmeye teşebbüs, havan ve uzun namlulu silah bulundurma, mala zarar verme" ile suçlandı. İddialara ilişkin herhangi somut bir delilin bulunmadığı soruşturmada, 14 Temmuz 2016 tarihinde “ek kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi: “İlçemizde 14.12.2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile beraber PKK terör örgütüne yönelik başlatılan operasyon sırasında yukarıda açık adres ve kimlik bilgileri yazılı maktül Ayşe Burumtekin'in cesedinin 26.12.2015 tarihinde Cudi Mahallesi’nde bulunan Kevser Cami içerisinde bulunması üzerine başlatılan tahkikat aşamasında cesedin yapılan otopsi sonucunda ateşli silah yaralanması sonucu öldüğünün tespit edildiği, maktül şüpheli hakkında her ne kadar üzerine atılı suçtan soruşturma başlatılmış ise de öldüğünün anlaşılması sebebiyle soruşturma yürütülemeyeceği kanaatine varılmakla şüpheli hakkında kamu adına kovuşturmaya yer yoktur." 
 
‘Daimi arama’ kararı
 
Bu karardan bir gün sonra ise 15 Temmuz 2016 tarihinde soruşturma kapsamında "daimi arama” kararı verildi. Bu kararla birlikte dosya 25 yıl sonra kapatılacak. 
 
Kimsesizler mezarlığına defnedildi
 
Henüz otopsi işlemi sırasında eşi tarafından teşhis edilen Ayşe’nin cenazesi, otopsiden sonra kimliği tespit edilmediği gerekçesiyle Habur Sınır Kapısı içerisinde bulunan soğuk hava deposuna kaldırıldı ve 15 gün sonra kimsesizler mezarlığına defnedildi. Daha sonra aileden alınan DNA örnekleri ile eşleşmesine rağmen aileye verilmeyen cenaze için Kaymakamlığa 2 yazı yazıldı. Cenazenin nereye defnedildiği ise 2 ay sonra öğrenilebilindi.