Büyük Buluşma'ya çağrı: ‘Tek adam’ rejimine karşı birlikte mücadeleye

  • 09:04 28 Aralık 2018
  • Güncel
İZMİR - İstanbul'da gerçekleştirilecek “Kadın Buluşması"na çağrı yapan İzmirli kadınlar, "Kadın düşmanı politikalara karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Büyük bir kadın dalgasıyla bu saldırıları boşa çıkaracağız” dedi. 
 
Kadınlar, 5-6 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek “Buluşma” öncesi yerellerde bir araya gelerek tartışmalarını sürdürüyor.  Türkiye’nin dört bir yanından katılımın sağlanacağı "Kadınlar Birlikte Güçlü Türkiye Buluşması" kapsamında kadınlar, İzmir’de de bir araya geldi. İzmir Kadın Platformu'nun (İKP) çağrısıyla bağımsız feministler, siyasetçi kadınlar ve çok sayıda kadın, Türkkan Saylan Kültür Merkezi'nde yan yana geldi. İktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı kadınların birlikte daha güçlü olacağını vurgulayan kadınlar, İstanbul'daki buluşmaya çağrı yaptı. 
 
Uzun zamandır var olan rejimin kadın düşmanı politikalarına karşı duran bütün kadınların bir arada durabilmek için arayışta olduğunu kaydeden Mor Dayanışma Sözcüsü Juliana Gözen, "Henüz ismi yoktu ama tartıştığımız bir durum vardı. İzmir'den Diyarbakır'a, Antakya'dan İstanbul'a kadar Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar, 8 Mart ve 25 Kasım'da alanlara çıkarak, kadın katliamlarına isyan ederek aslında bir arayış içinde olduğunu göstermişti. Tek adam rejimine karşı kadınların arayış içerisinde olması ve kadın mücadelesinin açtığı tartışmayla şu anda dört bir yanda çağrımızı yapıyoruz" dedi.
 
'Kadınlar Birlikte Güçlü saflarına davet ediyoruz’
 
İzmir Kadın Savunma Alanı'ndan Gizem Coşkun da, "Kadınlar Birlikte Güçlü" oluşumunun bugüne kadar iktidara karşı geliştirilen örgütlülüğün açığa çıkmasını sağlayacağını dile getirdi. Daha örgütlü hareket edebilmenin amaçlandığına dikkat çeken Gizem, "Hem yerelde hem de ülke genelinde kadınları dönüştürücü bir etki edeceğini düşünüyoruz. Yerel inisiyatiflerle kadın haklarının elinden alınmasına karşı bireysel ve kitlesel tepkiler var. Nerede olursanız olun bilin ki yalnız değilsiniz. Kadınları 'Kadınlar Birlikte Güçlü' saflarına davet ediyoruz" çağrısı yaptı. 
 
'Büyük bir kadın dalgası geliyor'
 
Kadınların ikinci sınıf olarak görülmesine karşı birlikte mücadelenin önemine dikkat çeken Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sözcüsü Dilek Kanlıbaş Demir ise, şunları söyledi: "Bütün politikalar erkek aklıyla kadın emeği, kadın bedeni ve kimliği üzerinden yapılıyor. Biz bütün bunların farkındayız ve bu bilinçle tüm kadınlara diyoruz ki; kadın düşmanı rejime karşı bedenimize emeğimize kimliğimize sahip çıkıyoruz ve bu saldırıları geri püskürtmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Büyük bir kadın dalgasıyla bu saldırıları boşa çıkaracağız."