Engelli çocuklarına bakan Halime'nin dükkanı da kapanma noktasında

  • 09:06 28 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
VAN - AB projesiyle yetenekleri doğrultusunda farklı mesleklerde iş yeri açan 30'u aşkın kadın, ekonomik kriz nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Gözleme dükkanını tüm zorluklara rağmen ayakta tutmaya çalışan Halime Ölmez de, buradan kazandığı parayla 3 engelli çocuğuna bakmaya çalışıyor. 
 
Van'da, 8 yıl önce Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında ekonomik geliri olmayan 30’un üzerinde kadının yararlanması amacıyla bir çalışma yürütüldü. Projeye katılarak çalışma yaşamına katılan kadınlardan Halime Ölmez (47), İpekyolu ilçesine bağlı Maraş Caddesi üzerinde "Zerya" isimli bir gözleme dükkanının sahibi. 3 engelli çocuğu olan Halime, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinden göç ederek Van'a yerleşiyor. 
 
Eşinin geçirdiği trafik kazası nedeniyle tek başına çalışmak zorunda kalan Halime, "İşitme Engelliler Derneği Başkanı projeden bahsetti ve ben de kabul ettim. Projeyi birlikte hazırladık ve birincilikle kazandım. Benim tanıdığım sadece 32 kadın kendi el emekleriyle projeler hazırladı ve Avrupa'ya sunuldu. Tabi bu işler belgesiz olmuyordu. Mesleki okullarda 6 ay boyunca eğitim gördük ve belge aldık. Herkes iyi olduğu alanla ilgili dükkan açtı. Ben de gözleme evi açtım. Terzi, kuaför ve birçok alanda kadınlar iş yeri açtı" diye anlattı. 
 
‘Dükkanlar bir bir kapatıldı’
 
Dükkanı açtıktan sonra engelli çocukları için aldığı devlet desteğinin kesildiğini belirten Halime, "Önceleri işler çok iyiydi. Bir müşteri gelince ertesi gün arkadaşlarıyla geliyordu" dedi. Ancak ekonomik krizden sonra dükkanları tek tek kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Halime, "Benim dükkanım açık ama çok zorlanıyoruz. Eskisi gibi iş yapamıyoruz" ifadelerini kullandı.  
 
'Yine de başardım' 
 
Ev yemekleri, tatlı, kurabiye, gözleme, köfte, çorba, içli köfte ve yanı sıra özel siparişler alan Halime, artık sadece gözleme yaptıklarını söyledi. Halime, "Günde yalnızca 7-8 kişi geliyor. Başka yapabileceğim bir iş de yok. Burada geçimimi sağlamak zorundayım. Ama her şeye rağmen bir kadın olarak kendi ayaklarımın üzerinde durduğum için mutluyum. Eşim de bana destek veriyor bu konuda. Başarılı olduğuma inanıyorum ve bütün kadınların da istedikleri işte başarılı olacaklarını düşünüyorum" dedi.