Kapatılan 'Köy Kültür Evleri' şimdi de seçim yatırımı olarak kullanılıyor

  • 09:07 29 Aralık 2018
  • Siyaset
VAN - Yerine kayyım atanan Gürpınar Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin, bir yıldır kapalı olan Köy Kültür Evleri'nin kayyım tarafından seçim yatırımı olarak açıldığını belirterek, "Bizim tüm çalışmalarımız suç sayılırken, kayyımlar çalışmalarımızı reklam aracı olarak kullanıyor. Ancak gaspçı politikaları, halk tarafından çok iyi bilinmektedir" dedi.
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) ait 102 belediyeden 95'ine kayyım atanarak el konuldu. Kayyım atamalarıyla birlikte 35'i kadın olmak üzere 110 belediye eşbaşkanı tutuklandı.  Van'ın Gürpınar ilçesinde 2014 yerel seçimlerinde yüzde 55 oy ile seçilen Yıldız Çetin ve Zeki Yıldız'ın yerine de 3 Şubat 2017'de Kaymakam Osman Doğramacı kayyım olarak atandı. Kayyım ataması sonrası tutuklanan eşbaşkanlar, bilirkişi raporunun ardından tahliye edildi. DBP belediyesi döneminde yapılan birçok proje iptal edilip, kurumlar kapatılırken çalışmalar da suç sayılarak eşbaşkanların iddianamelerine koyuldu. Son olarak da DBP döneminde hayata geçirilen ancak "örgüte insan kazandırma" gerekçesiyle kapatılan ve suç sayılan Köy Kültür Evleri kayyım eliyle tekrar faaliyete koyuldu. 
 
'Daha açmadığımız hastanede tedavi yaptığımız iddia edildi'
 
Eşbaşkan Yıldız Çetin, 2014 ile 2016 yılları arasında Gürpınar Belediye Eşbaşkanlığı yaptıkları süreçte toplumu ilgilendirecek tüm kesimlere hitap edecek çalışmalar hedeflediklerini, planladıklarını ve birçoğunu da hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi. Çocuklar için yaptıkları kreşin, "çekirdekten terör örgütüne yetiştirdikleri" iddiasıyla yasa dışı bir uygulama olarak ele alındığını belirten Yıldız, "Şuan kayyımlar o anaokulları açarak Kuran kursu olarak kullanıyor. İlçede bir tane hastane yoktu ve bir sağlık merkezi dizayn ettik. Açılışı gerçekleşmeden kayyımlar atandı. Sağlık merkezini engelli merkezi olarak hizmete sundular. Ambulansımız da şu anda engelli taşıma aracı olarak kullanılıyor. Bizler ise daha açılmamış hastanede "örgüt mensuplarını tedavi ettiğimiz" iddiasıyla suçlandık. Şimdi ise kendileri aynı şekilde o merkezi kullanıyorlar" diye konuştu. 
 
'Legal bir çalışma illegalleştirildi'
 
Köy Kültür Evleri'ni hayata geçirdiklerini kaydeden Yıldız, Norduz, Xawesor ve Hoşap tarafında üç pilot bölge belirlediklerini dile getirdi. Yıldız, "Üç köyümüzde çalışmalar tamamlanmışken kalan köylerde inşaatlar yetişmeden kayyım atandı. Dizaynları, döşemeleri her şey bitmişti ancak açılışını dahi yapamadık. Seçtiğimiz köyler öğrencilerin çoğunlukta olduğu büyük köylerdi. Köy Kültür Evleri'nde büyük bir kütüphane, sağlık hizmeti verebilecek bir sağlık odası, gelen kadınların rahat tedavi edilmesi için çocuklara bir oyun alanı, konferans ve etkinliklerin yapılabileceği büyük bir salon kurmuştuk. Legal bir çalışma illegalleştirilerek bizleri suçlamaya çalıştılar. Köy kültür evleri projemize ise öz yönetim direnişlerine gençleri hazırlama merkezi olarak kabul ettiler ve bizi o gerekçelerle tutuklayıp iddianameler oluşturdular" dedi.
 
'Bu halk her şeyin bilincindedir'
 
Şimdi kayyımların Köy Kültür Evleri'nin adlarını değiştirerek yaklaşık bir aydır kullandıklarını ve kendileri inşa etmiş gibi sunduklarını belirten Yıldız, "Tüm bu çalışmaları seçim öncesi reklam aracı olarak kullanıyorlar. Köy Kültür Evleri kayyımın seçim yatırımı için kullanılıyor. Bizlerin halkımızın hizmetine, yararına olacak tüm çalışmaları suç sayıldı. Uyduruk, şişirme iddianameler hazırlandı. Ama şuan da çalışmalarımızı kendileri de örnek alarak hayata geçiriyor. Ancak şunu bilsinler ki bu halk her şeyin bilincindedir. Oraları kimlerin, ne amaçla yaptığı, kayyımların gaspçı politikaları, bu halk tarafından çok iyi bilinmektedir" ifadelerini kullandı.