Şırnak Emniyeti’nden bir garip sorgu: Size kim halay çekin dedi?

  • 09:13 29 Aralık 2018
  • Güncel
ŞIRNAK- Şırnak’ta Leyla Güven’e destek vermek amacıyla gerçekleştirilen 3 günlük açlık grevi eylemini ziyaret edip halay çeken 5’i kadın 6 kişi, çağrıldıkları Emniyet ifadesinde, “Sizi kim oraya çağırdı?”, “Orayı neden ziyaret ettiniz?, “Size kim halay çekin dedi?” sorularıyla muhatap oldu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 52’nci gününe giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekilli Leyla Güven’e destek verenler Emniyet’in kıskacında. Daha önce açlık grevi eylemlerinin yapıldığı HDP il binalarını basıp eylemcileri gözaltına alan polis, Şırnak’ta da 3 günlük açlık grevi eylemini ziyaret edip, halay çeken 5’i kadın 6 kişiyi Emniyet’e çağırdı. Geçtiğimiz günlerde Şırnak İl Müdürlüğü tarafından aranarak “ifade vermeniz gerekiyor” denilen kadınlar, 2 gün önce Emniyet’e gitti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin de aralarında bulunduğu onlarca siyasetçi, 2-3-4 Aralık’ta İstanbul, Ankara ve Mersin’de, 7-8-9 Aralık’ta ise Muş, Şırnak ve Mardin’de açlık grevi eylemi gerçekleştirmişti. Şırnak’ta HDP’li vekiller Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz’ın da girdiği açlık grevi eylemine halk, 3 gün boyunca yoğun ziyaretleriyle destek vermişti. Her gün söylenen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla geçen grev, 3’üncü günün sonunda yapılan basın açıklamasıyla sona ermişti.
 
‘Kim halay çekin dedi?’
 
Geçtiğimiz günlerde 5’i kadın 6 kişi, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube’den aranarak ifadeye çağrıldı. Neyle ilgili ifade verecekleri hakkında bilgi verilmeyen Resul Sadak, Emine Özek, Taybet Tatlı, Zeynep Beğenir, Şadiya Bilir ve soyadı öğrenilemeyen Akide isimli kadın, 2 gün önce gittikleri Emniyet’te ifade verdiler. 6 kişiye de ziyaret ettikleri açlık grevi eylemi ile ilgili “Neden halay çektiniz?”, “Size kim halay çekin dedi?”, “Halayda nasıl şarkılar söylediniz?”, “Sizi kim oraya çağırdı?” ve “Orayı neden ziyaret ettiniz amacınız neydi?” soruları soruldu. 
 
İfadeleri alınan Barış Annesi ve parti yöneticilerinden oluşan 6 kişi, ifadelerinin ardından savcılığa gönderildi.