‘Türkiye’de özgün yapısıyla bir Kadın Bakanlığı şart’

  • 09:04 30 Aralık 2018
  • Siyaset
Rengin Azizoğlu
 
VAN - Kadın Bakanlığı’nın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı daha sonra da Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak değiştirildiği Türkiye’de kadınlara karşı müthiş bir tahammülsüzlüğün olduğunu belirten HDP Van İl Yöneticisi Handan Karakoyun, özgün teşkilatı ile kurulacak Kadın Bakanlığı’nın eğitim, sağlık ve ekonomi başta olmak üzere kadınların yaşadığı bir çok sorun ve eşitsizliğe çözüm olacağını vurguladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 24 Haziran seçimleri öncesi yayınladıkları “kadın bildirgesi”nde yer alan Kadın Bakanlığı’nın kurulması yönünde hazırladıkları kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Konuya ilişkin kamuoyuna yapılan açıklamada ise, kadın sorunuyla ilgilenecek, çözüm üretecek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak bir muhatabın, bir kurumun temel bir ihtiyaç olduğu ve bu konudaki ısrarlarının süreceği vurgulandı. 
 
Kadın Bakanlığı’ndaki ısrarlarına ilişkin konuşan HDP Van İl Yöneticisi Handan Karakoyun, toplumun yarısını oluşturan kadınların yaşadığı sorunlara mevcut iktidarın yaklaşımının ortada olduğunu söyledi. Toplumun her alanında var olmasına karşın ötekileştirilen ve inisiyatifsizleştirilen kadının bir alana mahkum edilmek istendiğini kaydeden Handan, "Kadına yönelik bir bütün yönelimleri değerlendirdiğimizde, mevcut iktidarın kadına yaklaşımı ve bakış açısı geride bıraktığımız 25 Kasım'da bir kez daha görüldü. Hafta boyunca yapılan tüm etkinlikler OHAL uygulamalarını aşan yönelimlerle sürdü. Kadınlara karşı müthiş bir tahammülsüzlük hakimdi. Tüm bölgelerde yürüyüşler yasaklandı. Kadınların kendilerini ifade etme isteğinin önü kapatılmak istendi" dedi.  
 
‘Şuan ki Bakanlık kadın sorunlarını çözmekten çok uzak’
 
İktidarın kadınları hedef alan söylemlerini hatırlatan Handan, son olarak bunlardan birinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun HDP'li kadın vekilleri tehdit etmesi bir diğerinin ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 25 Kasım'a ilişkin konuşmasında cinsiyetçi söylemlerde bulunması olduğunu kaydetti. Handan, "Çok değil 2 yıl öncesinde belediyelerimize atadıkları kayyımlarla ilk olarak kadın kazanımları ve eşbaşkanlık sistemini hedef aldılar. Kadın milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız tutuklandı. Tüm bu baskı ve yönelimlere karşı biz kadınlar olarak her zaman mücadelemizi verdik, alternatiflerimizi oluşturduk ve hiçbir zaman geri çekilmedik" diye konuştu. 
 
Kadın katliamları ile ilgili açıklanan verileri anımsatan Handan, kadınların en temel hak olan yaşam haklarının bile korunmadığını vurguladı. Verilerin politikaların yetersiz ve bir karşılığının olmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Handan, “24 Haziran seçimlerinde yayınlanan Kadın Bildirgesi'nde sunulan Kadın Bakanlığı, yaşanan hak ihlallerinin çözümü önündeki en önemli alternatiftir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilerek Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oluşturuldu. Bir önceki haliyle bile yeterli olmayan bir bakanlık şu an kadın sorunlarını çözmekten çok uzak" ifadelerini kullandı. 
 
‘Sorun muhataplarıyla çözüme kavuşacaktır’
 
Kadın Bakanlığı'nın kendi özgün teşkilat yapısıyla eğitim, sağlık ve ekonomide yaşanan birçok sorun ile eşitsizliğe karşı bir çözüm olacağını vurgulayan Handan, "Kız çocuklarının eğitim alanında erkek çocukları kadar bulunamaması, küçük yaşta evlendirmeler, çalışma yaşamında kadınların ucuz iş gücü olarak kullanılması gibi birçok sorunun çözümü için kadınların bir bakanlığının olması elzemdir. Kadın Bakanlığı tüm alanlarda kadın sorunlarının tespitini yapacak ve gerek bakanlık düzeyinde gerekse toplumsal olarak sorunları muhataplarıyla görüşüp çözüme kavuşturacaktır" diye belirtti. 
 
'Kadın Bakanlığı kurulana kadar ısrar edeceğiz'
 
Geçtiğimiz hafta HDP Kadın Meclisi olarak kanun teklifi sunduklarını anımsatan Handan, şöyle devam etti: "Toplumsal cinsiyet eşitliğini temel siyasi ilkelerden biri haline getirmek, kadın ve erkek arasında eşit statünün oluşmasını teşvik etmek, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek, kadın odaklı yasaların düzenlenmesini sağlamak, kadın dostu çalışma ilkeleri ve eşit ebeveynlik koşullarını oluşturmak amacıyla Kadın Bakanlığı'nın kurulması yönünde kanun teklifi verdik. Bizler her zaman ‘HDP bir kadın partisidir’ dedik ve bu yönlü çalışmalarımızı geliştirerek sürdürdük. Kadın Bakanlığı'nın kurulmasının öneminin ve gerekliliğinin farkındayız. Kurulana kadar da ısrarımızı sürdüreceğiz."