Teşhis edilen cenazeler 51 gün sonra ailelerine verildi

  • 09:08 30 Aralık 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR - Lice’de 22 Eylül günü yapılan askeri operasyonda yaşamını yitiren YJA-STAR'lı Hasret Börta ve Meryem Doğan'ın cenazeleri 1 Ekim'de teşhis edilmesine rağmen 51 gün sonra ailelerine teslim edildi. Hasret Börta'nın annesi Kevser Börta, "Çocuklarımızın cenazeleri teşhis edilmesine rağmen keyfi bir şekilde verilmedi. Bu zulüm nereye kadar böyle reva görülecek?" diyerek tepki gösterdi.
 
Bölgede yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin cenazelerine yönelik işkence iddiaları devam ediyor. Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Zengasor köyü çevresinde 22 Eylül günü yapılan operasyonda yaşamını yitiren YJA-STAR'lı Hasret Börta ve Meryem Doğan'ın cenazeleri, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.  Ancak cenazeler, 1 Ekim'de teşhis edilmesine rağmen 51 gün sonra ailelerine teslim edildi. 
 
Hasret Börta’nın annesi Kevser Börta, kızının cenazesinin çok tahrip edilmediğini ancak Meryem Doğan'ın ellerinin ve birkaç uzvunun olmadığını söyledi. Kevser, "Eğer 1 Ekim'de morga gidip görmeseydim ilerleyen zamanlarda Hasret'imi asla tanıyamazdım. Defnetmek için morga gidip onu aldığımızda kızımı tanıyamadım. 51 gün boyunca morgdan almayı bekledik fakat verilmedi. Neden verilmedi, neden 51 gün orada tutuldu? Hala anlamış değilim" diye belirtti. 
 
'Kızımı kimse kandırmadı'
 
Cenazesi için karakola gittiğinde kendisine komutan ve Hazrolu olan birinin Kürtçe, "Kızını kim kandırdı? Kim götürdü dağa?" diye sorduğunu kaydeden anne Kevser, "Bende ‘Kimse kızımı kandırmadı. Kızımın kendi iradesi vardı. Gerçekleri gördü vicdanı el vermedi gitti’ dedim. Israrla bana kandırıldığını, kimin kandırdığını sordular bende kızımın kendi kararı olduğunu tekrar ettim. ‘Gidenlerin hiçbiri kandırılmıyor’ dedim. Kızım katılım yapmadan önce beni hastaneye götürdü, hastanedeki işlemlerimi bitirdi diğer günde gitti. Evde aradık bulamadık 9 gün sonra gittiğini öğrendik" ifadelerini kullandı. 
 
‘Cenazelerimiz keyfi bir şekilde verilmedi’
 
Hasret'i ve diğer çocuklarını zorluklarla büyüttüğünü kaydeden anne Kevser, okul tatil olduğunda Hasret ile birlikte çapaya, tarlaya gittiğini söyledi. Kevser, "Hasret'imle tarlalara gidip geçimimizi sağlıyorduk. Hasret'im uzundu, kapılara sığmıyordu. Komşuları, arkadaşları onu çok seviyordu. Bunca zorluklarla büyüttüğüm kızım sanki keyfinden mi gitti? Yapılanlara dayanamadı gitti. Çocuklarımız bizim için gidiyor. Çocuklarımızın cenazeleri teşhis edilmesine rağmen keyfi bir şekilde verilmedi. Bu zulüm nereye kadar böyle reva görülecek?" diye sordu.