3 kentte ev baskınları: Çok sayıda siyasetçi gözaltında

  • 10:40 30 Aralık 2018
  • Güncel

HABER MERKEZİ - Urfa, Adana ve Diyarbakır'da yapılan ev baskınlarında aralarında siyasetçilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, merkez ve kırsal mahallelerinde yapılan ev baskınlarında 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 20 kişiden isimleri öğrenilenler şöyle: Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Esra Güler, Cemile Dağtekin, Fethi Ötken, Mehmet Ali Asan, Veysi Beken, Harun Dağtekin, Çetin İsi, Mizgin Aslan, Mehmet Özkan, Mustafa Şahin, İbrahim Polat.
 
Adana merkezli operasyon  
 
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında bu sabah polis Adana ve Diyarbakır'da birçok eve eş zamanlı baskın düzenledi. Baskın yapılan evler didik didik aranırken, polis bazı kitaplara ve dijital malzemelere el koydu. Baskınlarda, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana İl Yürütmesi Sözcüsü Olcay Süzgün,  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Başkan Yardımcısı ve Adana Yeni Yaşam Derneği Başkanı Hasan Kocaman ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Adana İl Başkanı Mehmet Ali Gülşen gözaltına alındı. 
 
Gözaltına alınan 3 siyasetçi, sağlık kontrolü ardından Adana İl Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye götürülürken, gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinemedi.
  
Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) Üyesi Abdulselam Demirkıran'ın; Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki evi de polislerce basıldı. Abdulselam'ı evde bulamayan polislerin evdeki eşyaları dağıtıp aileye, "Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adana Emniyet'i talimatıyla geldik. Abdulselam Demirkıran nerede? İfadesi var" dediği belirtildi.