HDP Diyarbakır ve Dersim'de sandık kurdu

  • 15:01 30 Aralık 2018
  • Güncel
DİYARBAKIR/DERSİM- HDP Diyarbakır ve Dersim İl Örgütleri, 31 Mart öncesi belediye eşbaşkanlarının belirlenmesi için ön seçime gitti. Aday adayları, seçilmeleri durumunda yapacakları projeleri delegelere anlatıkları sunumlar gerçekleştirdi.Oy verme işlemleri 17.00'da sona erecek. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde 4'ü merkez olmak üzere 7 ilçenin adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. Bağlar ilçe adayını belirmek için il binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu'nda sandıklar kurulurken, 6'sı kadın 18 aday adayın yarıştığı oylamada, 514 delege oy kullanacak. Yanı sıra Sur'da 279, Kayapınar 504, Yenişehir 389, Silvan 250, Bismil 311 ve Lice'de 100 delege oy kullanacak. 
 
Leyla Güven'in eylemi selamlandı 
 
Oylama öncesi aday adayları, özgeçmişlerini ve belediye eşbaşkanı olmaları durumunda yapacakları projeleri delegasyona anlattı. Adaylar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için 53 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in ve cezaevlerinde açlık grevinde olan tüm tutsakların eylemini selamlayarak, seçilmemeleri durumunda da seçilen adaylar ile beraber yürüyeceklerine ve mücadelelerini büyüteceklerine dikkat çekti. 
 
Kayapınar ilçesinde de çok sayıda delegenin katılımı ile ön seçim gerçekleştirildi. Ön seçimde Leyla Güven'e destek mesajları öne çıktı.
 
'İrademize sahip çıkacağız'
 
Kayapınar ilçe belediyesine aday adaylığında bulunan çok sayıda kişi delegeler karşısında kendilerini tanıtarak, aday adayı olduklarını ilan etti. Yerel sorunları çözüme ulaştırılacaklarını hedeflediklerini dile getiren belediye eşbaşkan aday adayları seçilmeleri halinde öncelikle halkın taleplerini dinleyeceklerini belirtti. DBP'li belediyelere atanan kayyımlara da dikkat çeken aday adayları, "Kayyımlar gidecek, demokrasi yeniden tahsis edilecektir" diye konuştu.
 
Oy kullanımı sırasında en dikkat çeken ise oy kullanan annelerin heyecanıydı. Oy kullanan anneler kayyımı istemediklerinin ve kendi iradelerine sahip çıkacaklarının altını çizerek, kendi topraklarında esir olmayacaklarının mesajını verdiler. Anneler verdikleri oyların Kürt halkına hayırlı olmasını diledi. Oy kullanırken bazı kadınlar ise zılgıt çekti. 
 
17.00'da oy kullanımı sonlanacak 
 
Konuşmaların ardından delegeler, oy kullanmaya başladı. Saat 17.00'da sonlanacak oy kullanımın ardından oylar sayılacak. Oylama sonuçlarına göre 31 Mart yerel seçimlerinde HDP'nin göstereceği belediye eşbaşkanları belirlenecek. 
 
Bunun yanı sıra Sur, Silvan, Bismil, Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki belediye eşbaşkanları ön seçimle belirlenirken, Dicle, Eğil, Çüngüş, Hani, Hazro, Kocaköy, Çınar, Ergani, Kulp ve Çermik ilçelerinde ise adayları partinin il örgütü ve genel merkezi tarafından belirlenecek.
 
Dersim'de de ön seçim yapılıyor
 
HDP Dersim İl Örgütü de 31 Mart yerel seçimlerinde merkez belediye başkan adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. Dersim Belediyesi eş başkanlarını belirlemek için merkez Sanat Sokağı'nda sandıklar kurulurken, 2'si kadın 6 adayın bulunduğu oylamada, 205 delege oy kullanacak.
 
Oylama öncesi aday adayları, özgeçmişlerini ve belediye eşbaşkanı olmaları durumunda yapacakları projeleri delegasyona anlattı. Konuşmaların ardından delegeler, oy kullanmaya başladı. Sonuçlara göre 31 Mart yerel seçimlerinde HDP'nin Dersim'de göstereceği belediye eşbaşkanları belirlenecek.
 
Buradada oylama saat 17.00'da sona erecek.