31 Mart'a hazırız: Karakollara ve işgallere karşı halk kazanacak

  • 09:04 31 Aralık 2018
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - “İrade gaspına, karakollara, kalekollara, işgallere, baskılara karşı halkçı belediyeler olarak biz kazanacağız, halkımız kazanacak” diyen HDP’li Filiz Buluttekin, seçime hazır olduklarını vurguladı.
 
Türkiye’de 31 Mart 2019’da gerçekleşecek olan Yerel Seçim’ler için tüm partiler adaylarını açıklamaya başlarken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adaylık için yapılan başvuruları tamamladı. Diyarbakır’da yaklaşık bin kişinin başvuru yaptığı öğrenilirken, yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Kayyım atanan 95 DBP’li belediyeyi geri alacaklarını belirten HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Kürt halkı kayyımlara haddini bildirecektir” dedi.
 
‘Eşit temsiliyette yoğunlaşacağız’
 
Filiz, yaklaşık bin kişinin adaylık başvurusu yaptığını söyledi. Başvuruların yarısından fazlasını kadınların oluşturduğuna değinen Filiz, “Biliyorsunuz biz fermuar sistemini ilke edinmiş bir partiyiz. Bu eşit temsiliyet sistemini belediyecilikte de devam ettireceğiz. DBP’li belediyelerin sistemini değiştirmeden üzerine yeni şeyler ekleyerek daha güçlü bir çıkış yapacağız. Bu nedenle kadın kotamız bizim için çok önemlidir. Çağrımızı yaptığımızda da en çok kadın ve gençlere yapmıştık. Elbette ki herkes başvuru yapabilir fakat kadın ve gençlere yönelik ülkedeki durumu da düşündüğümüzde kadın ve genç kotası çok daha önemli oluyor bizim için. Eşit temsiliyette yoğunlaşacak ve sistemimizi oturtacağız” ifadelerine yer verdi.
 
‘Tehditler sonuç almayacak’
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Teröre bulaşmış biri seçilirse yine kayyım atarız” sözlerini hatırlatan Filiz, yaratılmak istenen korku politikasına rağmen halkın yoğun bir başvuru gerçekleştirdiğini ifade etti. Tehditlerin sonuç almayacağının altını çizen Filiz, “Halkı tehdit ederek geri adım attıramayacaklar. Bu halk nice acılar yaşadı, nice katliamlara tanık oldu, nice eve ateş düştü. Buna rağmen her seçimde ve her süreçte AKP’ye en sert cevabı sandıklarda verdi. Genel seçimlerde AKP’nin tüm çabalarına, tehditlerine, baskılarına, saldırılarına ve oy hırsızlıklarına rağmen HDP’yi 3’üncü parti yaptı” diye belirtti.
 
‘Halkın partisiyiz’
 
Seçim çalışmalarına komisyonlarını oluşturarak başladıklarını söyleyen Filiz, “Teknik komisyonumuz, hukuk komisyonumuz, örgütsel komisyonumuz, ikna komisyonumuzu oluşturmuş ve çalışmalarımıza başlamıştık. Ev ev, sokak sokak dolaşarak kayyımın irade gaspına öfke duyan halkımız ile beraber olacağız. Halkımızın da desteğini alarak, halkımızla beraber götüreceğiz bu süreci. Biliyorsunuz ki belediyeler halkın evidir fakat kayyım ile beraber ne yazık ki belediyeler karakola çevrildi. Nereleri yıktılarsa kendilerini orada var etmeye çalışıyorlar. Halk bizim korkmadığımızı çok iyi biliyor. Biz halkçı belediye olmayı vaat ediyoruz ve biz yapacaklarımız üzerinden halka gideceğiz. Biz halkın partisiyiz ve halkımızla beraber çalışacağız. Biz halkımızın talepleri doğrultusunda aday çıkaracağız ve merkezden çıkan karar olmayacaktır. Seçimde büyük bir başarı elde edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu.