2019’a giderken: Artık evdeki hesap çarşıya uymuyor

  • 09:02 1 Ocak 2019
  • Emek/Ekonomi
HAKKARİ - Yorgan dokumacılığı yaparak geçimini sağlayan Bahar Kazandıoğlu, daha önce iş yetiştiremezken şimdi ayda bir ya da iki yorgan ancak yapabildiklerini söyleyerek, “Artık evdeki hesap çarşıya uymuyor” dedi. 
 
Ekonomik kriz nedeniyle birçok işyerinin kapatıldığı Hakkari’de, 2 yıldır yorgan dokumacılığı yaparak geçimini sağlayan Bahar Kazandıoğlu da iş yapamaz duruma geldiklerini belirtti. Sabah erken saatlerde dükkanını açan Bahar, uzun zamandır akşama kadar bir tek kişinin dahi gelmediğini ifade ederek, şöyle anlattı: “Büyük emeklerle yorgan dikiyoruz.  Yazın keçi ve koyun kırpma zamanlarında köylere gider yün toplarız. O yünü yıkarız kuruduktan sonra tararız. Yorgan dokumak öyle kolay olmuyor. Daha önce bu işi evde yapar sonra pazara götürürdük yünleri. İşlerimiz büyüyünce kendimize bir iş yeri açtık. İlk zamanlarda işlerimiz çok iyiydi. Bazen yorgan yetiştirmediğimiz günler olurdu. Gece gündüz çalışırdık. Ama şuanda öyle bir şey mümkün değil.” 
 
‘Kriz giderek derinleşiyor’ 
 
Ekonomik krizin giderek derinleştiğini vurgulayan Bahar, artık ayda bir ya da iki yorgan yaptıklarını söyledi.  Hem para kazanamadıklarını hem de artan fiyatlar yüzünden evlerine alışveriş yapamadıklarını dile getiren Bahar, “Artık evdeki hesap çarşıya uymuyor. İnsanlar pazara çıkıp alışveriş yapamaz duruma geldi. Kriz küçük şehirlerde daha çok hissediliyor. Toplu taşıma araçlarından tutun her şeye zam yapılıyor. Olan esnafa oluyor. Ekonomik kriz beraberinde toplumsal kaosu da getiriyor.  Bir an önce çözüm bulunması lazım" diye konuştu.