Kalitesiz kömür doğayı ve insan sağlığını tehdit ediyor

  • 09:04 3 Ocak 2019
  • Sağlık
VAN - Van’ın doğalgaz çekilmeyen mahallelerinde yaşayan yurttaşlar, ekonomik krizden kaynaklı kalitesiz kömür kullanmak zorunda kaldıklarını, bunun da hem kendilerine hem de doğaya zarar verdiğini dile getirdi. 
 
Ekonomik kriz nedeniyle insanlar en temel ihtiyaçları olan barınma, beslenme ve giyim ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekerken, içinde bulunduğumuz kış aylarının en öncelikli ihtiyaçları arasında ısınma bulunuyor. Van'ın birçok mahallesinde doğalgaz çekilmediğinden kaynaklı halk, kömürlü soba kullanmak zorunda kalıyor. Ancak imkanları el vermediği için ucuz kömür almak zorunda kalan yurttaşlar, hem kendi sağlıklarını tehlikeye atıyor hem de doğaya zarar veriyor. 
 
‘Çocuklarım için tedirgin oluyorum’
 
İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde yaşayan Şemsihan Yacan, "Ekonomik krizden dolayı ucuz kömür almak zorunda kalıyoruz. Çocuklarım için tedirgin oluyorum. Ama kömür çok pahalı ve almakta güçlük çekiyoruz” dedi. 
 
Hava kirliliğinden kaynaklı çamaşırları dahi dışarıda havalandıramadığını söyleyen Şemsihan, "Van'ın havası çok soğuk olduğundan dolayı sürekli kışın sobalar yakılıyor. Özelikle akşam saatlerinde yoğun bir şekilde duman yayılıyor. Çocuklar okuldan gelirken, bu kirli havayı solumak zorunda kalıyor. Evde duvarlar dahi duman oluyor. Yardım olarak dağıtılan kömür daha da kalitesiz o yüzden onu da almıyoruz. Hal böyle olunca ciddi sağlık sorunları yaşıyoruz" diye konuştu.