Sistematik şiddete maruz kalan kadının hayatı üzerine karar hakkı yok!

  • 09:02 4 Ocak 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Aile bireyleri tarafından eve hapsedilmeye çalışıldığını ve sistematik şiddete maruz bırakıldığını iddia eden G.E., yetkililere kendisine yardım etmeleri yönünde çağrıda bulundu.  
 
G.E isimli kadın, aile bireyleri tarafından eve hapsedilmeye zorlandığını ve darp edildiğini iddia ederek, yaşanan şiddetin nedeninin ise hayatı hakkında söz sahibi olmak istemesinden kaynaklandığını belirtti. Ajansımıza ulaşarak sistematik şiddeti anlatan G.E., kadınlara ve yetkiliklere kendisine yardım etmeleri yönünde çağrıda bulundu.
 
‘Eve hapsedildim, ölümle tehdit ediliyorum’
 
Aile bireylerinin dayısı olan erkek tarafından dolduruşa geldiğini ifade eden G.E., evlenmek istediği erkeğin aile bireylerine kötü tanıtıldığını aktardı. Dayısının, “Eğer evlenirse kızınızı öldürürüm” tehditleri yüzünden ailesi tarafından eve hapsedildiğini belirten G., ailesi tarafından ölüm boyutlarına varan sistematik şiddete maruz kaldığını söyledi. 
 
‘Dayım evime kurşun yağdırdı’
 
G., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Üniversite eğitimim bittikten sonra evlenme isteğimi geçen yıl ailemle paylaştım. Ailem tarafından evlenme isteğime karşı çıkılmadı. Evleneceğim erkeğe karşı çıkan dayım, aileme ‘eğer evlenirse kızınızı öldürürüm’ tehditlerinde bulundu. Bunu öğrenince dayımı arayıp ‘Ailemin iznini aldım. Sen neden istemiyorsun? Neden evleneceğim erkeği ve ailesini kötülüyorsun?’ diye sordum. Ardından ailemle yaşadığım evi basarak kurşun yağdırdı. Bir erkek kardeşim askerde öteki ise il dışında çalıştığı için yanımda değillerdi. Dayım erkek kardeşlerimi arayıp, ‘Hemen gelin ve kardeşinizi öldürün. Siz öldürmezseniz evden kaçacak’ diyerek bana karşı kışkırtmaya çalıştı. Dayım aynı zamanda amcalarımı da kışkırtarak bana şiddet uygulamaları yönünde telkinlerde bulunuyordu. Bunun üzerine amcalarım tarafından da şiddet görmeye başladım. Dayatılan şiddet yüzünden bir gün çalıştığım okuldan çıkışta karakola giderek şikayette bulundum.”
 
‘Başvurularım dayım tarafından geri çekildi’
 
Dayısı olan kişinin yaşadığı ilde tüm devlet kurumları tarafından tanındığını dile getiren G., bu nedenle şikayette bulunduğu tüm devlet kurumlarından başvurularının geri çekildiğini iddiasında bulundu. Her şikayette bulunduğunda sonuçsuz bırakıldığını vurgulayan G., “Kaymakam, bölük komutanı ve iki defa ise Emniyet Müdürlüğü’ne gittim ama ‘Bu işe karışmayız’ deyip, gönderdiler. Tüm bu olanlara daha fazla dayanamadığımdan dayımı arayıp ‘Benden ne istiyorsun? Neden bunları yapıyorsun?’ diye sorunca ise tekrar evimi silahla bastı” diye anlattı. 
 
‘Bana yardım edin’
 
Maruz kaldığı şiddetin dayanılmaz boyutlara ulaştığını dile getiren G., “Artık dayanamıyorum. Yaşamım kabusa dönüşmüş durumda. Hem benim hem de erkek arkadaşımın evi iki kez silahla basılıyor. 2 yıldır sistematik şiddete maruz kalıyorum. Maruz kaldığım şiddet yüzünden vücudumun çoğu yeri mor. Kadınlara ve yetkililere yardım çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.