Hakkari'de Merga Bütan Kayak Merkezi’ne yoğun ilgi

  • 09:04 4 Ocak 2019
  • Yaşam
HAKKARİ - Hakkari'de 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nde sezon açılırken, şehir dışından yoğun ilgi gösteriliyor. 
 
Hakkari kent merkezinden 12 kilometre uzaklıkta bulunan ve kar kalınlığının istenilen seviyeye ulaştığı 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi'nde sezon açıldı. 800 metre uzunluğunda piste sahip kayak merkezinde kar kalınlığı 2 metreye ulaşırken, alan kayak ve snowboard yapanların akınına uğruyor. Kayak yapmayı bilmeyenler ise kızaklar üzerinde karın keyfini çıkarmaya çalışıyor. 
 
'Acemiyim ama kayak yaparken eğleniyorum' 
 
Şehir dışından kayak yapmaya gelenlerden Merve Karataş, "Buraya ilk defa geliyorum ama çok eğlendim. Her hafta sonu kayak merkezine gelmeyi düşünüyorum. Acemi olmama rağmen kayak yaparken eğleniyorum ve mutlu oluyorum. Beni stresten uzaklaştırıyor" dedi. 
 
Eskişehir'den kayak yapmak için geldi
 
Her yıl Eskişehir'den kayak yapmaya geldiğini belirten Kübra Kaplan da, "Her yıl illa ki Hakkari'ye kayak yapmaya geliriz. Acemi kaymama rağmen çok zevk alıyorum. İnsanlar engelleri tanımadan buraya kadar kayak yapmaya geliyorlar. Çocuğundan yaşlısına herkes geliyor. Çocuklar kızaklarını alıp anneleri ile akşama kadar burada eğleniyorlar. Herkese tavsiye ediyorum" diye belirtti. 
 
'Her yıl 5-6 kez geliriz'
 
Mardin'de kar yağışı az olduğu için çocuklarıyla birlikte Hakkari'ye geldiklerini söyleyen Celile Pekbilen ise, şöyle dedi: "Burada olduğum için çok mutluyum. Her yıl 5-6 kez ailecek kayak merkezine geliriz.  Bu yıl torunlarımı da getireceğim. Gerçekten çok keyif veriyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler doğanın tadını çıkarıyor."