'Kadın çalışmalarını KADEM çatısı altında erkekler yürütüyor’

  • 09:05 4 Ocak 2019
  • Güncel
VAN - Kapatıldıktan sonra malzemeleri KADEM’e devredilen Xawesor Kadın Kooperatifi kurucularından Sinem Malal, “Şimdi baktığımızda kadın çalışmaları KADEM çatısı altında erkek bünyesinde yürütülüyor. Açtıkları kurumlarda kaç kadın çalışma yürütüyor? Kaç kadın yönetim düzeyinde bulunuyor? Kaç kadın karar alma mekanizmalarında doğrudan söz sahibi” diye sordu. 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait 102 belediyeden 95’ine kayyım atanarak el konuldu. İlk hedefleri kadın kurumları olan kayyımlar, 52 kadın kurumunu kapatırken kurumlarda çalışan kadınlar da KHK’lerle ihraç edildi. Kadın kurumlarının bir bir kapatıldığı merkezlerin başında gelen Van’da ise, kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın da bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) faaliyete geçti. 
 
Kadınlar, iktidarın gerici söylem ve politikalarını pekiştiren ve iktidara yakınlığı ile bilinen KADEM'e mahkum edilmeye çalışılırken, KADEM ise kapatılan kadın kurumlarının malzemelerini gasp ederek işe başladı. 
 
Kadın kooperatifinin malzemeleri Gür KADEM’e devredildi
 
Van’da 18. Temsilcilik olarak açılan şubenin ardından Gürpınar ilçesinde kurulan Gür KADEM’in ilk icraatı kadınların kolektif emekle açtığı Xawesor Kadın Kooperatifi’nin malzemelerini almak oldu.
 
Kadın kooperatifine ait malzemelerin kayyım tarafından “teftiş” bahanesiyle el konulduktan sonra Gür KADEM’e devredildiği belgelerle ispatlandı. Eşyalarını almak için defalarca başvuruda bulunan kadınlara yanıt hep olumsuz oldu. Kadınlar son olarak yargı yoluyla malzemelerine ulaşmak isteseler de yine lehlerine bir sonuca ulaşamadılar. Kayyım daha sonra sırasıyla kooperatifin kütüphane, halk fırını ekmeği, sağlık merkezi, kreş ve kültür evlerini de kapattı.
 
‘Kooperatif üretim merkezi haline geldi’
 
Xawesor Kadın Kooperatifi kurucularından Sinem Malal, kadının istihdam alanlarında yer bulması ve  ekonomik olarak kendini idame edebilmesi amacıyla Gürpınar’da kooperatif kurduklarını vurguladı. Çalışmalarının kadın potansiyelinin açığa çıkmasıyla somut kazanımlara dönüştüğünü kaydeden Sinem, “Gürpınar gibi feodal bir ilçede kadınların evden dışarı çıkma imkanları bile yokken kadınlara çalışma imkanı doğdu. Kooperatif kapsamında kilim, nevresim dikme, turşu yapma, deterjan üretme atölyeleri oluşturduk. Kadınlar kendi emek ve dayanışmalarıyla ciddi çalışmalar yürüttüler. Örneğin deterjanımız, turşumuz, salçalarımız Xawesor etiketiyle tüm marketlerde satışa başladı. Kooperatif kamyonlarla dışarıya üretim yapan bir üretim merkezi haline gelmişti” dedi. 
 
‘KADEM’in çalışmalarını erkekler yürütüyor’ 
 
Kooperatif bünyesinde 50 kadının çalıştığını dile getiren Sinem, kayyımın kurumu kapattıktan sonra çalışan kadınları ihraç ettiğini söyledi. Tüm malzemelerine el konulduğunu anımsatan Sinem, şöyle dedi: “Orada kira kontratımız olmasına rağmen çıkarıldık. Defalarca kayyıma başvurarak malzemelerimizi almaya çalıştık ancak olumlu bir sonuca varamadık. Şimdi baktığımızda ilçede kadın çalışmaları Gür KADEM çatısı altında erkek bünyesinde gelişiyor. Açtıkları kadın kurumlarında kaç kadın çalışma yürütüyor? Kaç kadın yönetim düzeyinde bulunuyor? Kaç kadın karar alma mekanizmalarında doğrudan söz sahibi? Kadın kurumu, kadın çalışması erkek aklıyla yürütülmez. Bu kadının tüm emeğine, iradesine, kazanımlarına bir saldırıdır. Şunun da altını çizmek gerekir; var olan işleyen bir kadın kurumunun kapatılması ve eşyalarının bir başka kadın kurumu tarafından gasp edilmesini de doğru bulmuyoruz. Bir kadın kurumunun bir diğer kadın kurumuna karşı aldığı bu anlayışı kabul etmiyoruz. Yerel seçimler yaklaşıyor. Biz biliyoruz ki belediyelerimize geri döneceğiz ve kurumlarımızı tekrardan işleteceğiz. Bizim anlayışımız bir kadını yüceltip bir diğer kadını ötekileştirmek değildir. Orada bulunan tüm kadınları da katarak hep birlikte çalışmalarımızı yürüteceğiz.”