Paralı poşete tepki: Çevreyi değil sermayeyi düşünüyorlar

  • 09:01 5 Ocak 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasına tepki gösteren kadınlar, “Ne yapacaklarını bilmiyorlar artık. Ekmeği zor alıyoruz bir de poşete mi para vereceğiz?” diye sordu. 
 
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun’da yer alan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri ücretli hale getirildi. Kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilmesi ardından yeni yılla birlikte plastik poşetler, tüketiciye en az 25 kuruştan satılmaya başlandı. Meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet gruplarında ise ücretlendirme yapılmadı. Poşetlerin ücretlendirilmesi ile birlikte ülkenin dört bir yanından uygulamaya tepkiler gelirken, uygulamaya karşı halk arasında birçok alternatif de geliştirildi. 
 
Uygulamadan sonra birçok kişi, kendi torbalarını alıp alışverişe giderken, kimi de 25 kuruş karşılığında plastik poşet alarak alışverişini tamamlıyor. Kimi de poşet almak yerine aldıklarını elinde taşımak zorunda kalıyor.
 
‘Ne yapacaklarını bilmiyorlar artık’
 
Uygulamanın doğa için değil sermayeye para kazandırmak amacıyla hayata geçirildiğini belirten Van’daki kadınlar, “Ekmeği zor alıyoruz bir de poşete mi para vereceğiz” diye tepki gösterdi. 
 
Kadınlardan Aliye Güler, "Hem alışveriş yapıyoruz hem poşete para veriyoruz. Ekonomik kriz var diye ne yapacaklarını bilmiyorlar artık. İnsanları mağdur etmeye çalışıyorlar. Bir de kasiyer soruyor ‘poşetli mi’ diye. Böyle saçmalık görmedim. Tabi ki almak zorundayım eşyaları elimde mi taşıyacağım" diye belirtti.