Cezaevlerindeki direniş hepimiz için: Ses verin

  • 09:02 5 Ocak 2019
  • Güncel
VAN - İmralı tecridinin kaldırılması için 59 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ile aynı talepte bulunan diğer tutsakların durumuna dikkat çeken tutsak yakınları, “Kimse sessiz kalmamalı. Bu direniş önderimiz ve hepimiz için başlatıldı” dedi. 
 
Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekilli Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecridin kaldırılması talebiyle 59 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Aynı taleple 16 Aralık günü 9 farklı cezaevinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi de gün be gün yayılarak sürüyor. Ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayan Leyla’nın ve açlık grevinde olan diğer tutsakların durumuna dikkat çeken kadınlar, duyarlılık çağrısı yaptı. 
 
‘Açlık grevindeki çocuklarımızın arkasındayız’ 
 
Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Gündoğdu mahallesinde yaşayan Xeme Peyan, aileler olarak cezaevlerindeki eylemi sahiplendiklerini dile getirerek, "Çocuklarımızın arkasındayız. Düşüncemiz fikirlerimiz hiçbir zaman değişmeyecektir. Tecrit son buluncaya kadar eylemlere destek vereceğiz. Leyla Güven’e ve onunla birlikte açlık grevinde olan tüm tutsaklara destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Bu direniş hepimiz için’ 
 
“Çocuklarımızın bedenleri eriyor ama düşünceleri, fikirleri ayakta” diyen tutsak annesi Fehime Peyan da, mutlaka sonuç alınacağını vurguladı. Herkesin de bu düşünce ile açlık grevlerine destek vermesi gerektiğini kaydeden Fehime, “Bu kadar insan özgürlük için canını verdi. Tutsaklar cezaevlerinde direniyor. Kimse sessiz kalmamalı. Bu direniş önderimiz ve hepimiz için başlatıldı” diye konuştu.