Kan kaybeden Fatma 'Güvenlik' gerekçesiyle ölüme terk edilmiş!

  • 09:05 5 Ocak 2019
  • Güncel
ŞIRNAK- Silopi'de atılan bomba sonucu evinin önünde ağır yaralanan Fatma Yiğit'in yaşamını yitirmesi ve olay esnasında yaşananlarla ilgili Emniyet’e yapılan ve 3 yıldır işleme konulmayan suç duyurusu ile ilgili hazırlanan tutanaklara ulaşıldı. 
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde 12 Kasım 2015 tarihinde Şehit Harun mahallesinde bulunan bir sokağa atılan bir bomba sonucu biri ağır 5 kişi yaralanmıştı. Olayda ağır yaralanan Fatma Yiğit’in (21) hastaneye götürüldüğü araba ise hastaneye 2 kilometre kala panzerlerle durdurulmuş, arabada bulunan 3 kişi özel hareket polisleri tarafından arabadan indirilerek darp edilmişti. Bu esnada araçta bekletilen Fatma ise, kan kaybından yaşamını yitirmişti. 
 
Olayın ardından ailenin yaşananlarla ilgili Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı ve 3 yıl boyunca işleme konulmayarak bekletilen suç duyurusu ile ilgili tutanaklara ulaşıldı. 
 
Araç ‘güvenlik’ için bekletilmiş!
 
Tutanakta yaşamını yitiren Fatma'ya sadece bir cümle ile yer verilirken, aracın polisler tarafından durdurulması ile ilgili de "Aracın durdurulduğu yere silahlı ve roketli şahısların hareket halinde olduğu anonsu üzerine ekiplerin ve yakalanan şahısların güvenliği için yine daha önceden haber verilip hazır tutulan TOKİ polis lojmanlarına gidildiği, orada bekleyen 112 ekiplerinin battaniye ile sarılı bayanı kontrol ettiği ve bayanın EX olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.
 
‘Yapılan çevre araştırmasında silahlı şahıslar görülmedi’
 
Tutanakta, "İHA destekli olarak görülmüş, ayrıca ekiplerimizin görüş açısına göre sokak girişine sağda ve solda bulunan evlerin arkasındaki silahlı 10-15 kişinin olduğu, sokak ortasında bulunan şahısların yol veya mevzi ile ilgili olarak çalışma yaptığı, ayrıca şahsında sokak girişinde bulunan brandanın kenarında gözcülük yaptığı görülmüştür. 818. sokak ile 77. cadde de şahısların olduğu, ekibimize konu hakkında bilgi haber merkezi tarafından aktarılmış, ekibimizin 81. cadde üzerinden 818. sokağın çıkışı esnasında ekibimize silahlı saldırı olmuştur. İHA'da yapılan çevre araştırmasında silah kullanan şahısların görünmediği, muhtemelen bina içlerinde ateş edildiği anlaşılmış hangi binadan ateş edildiği anlaşılmadığından…" ifadelerine yer verildikten sonra devam ettiği iddia edilen ateşe karşılık verildiği ve olay yerinde herhangi bir olumsuzluk olmadan polislerin olay yerinden ayrıldığı belirtildi. 
 
Gözaltına alınan 3 kişi kendi kendini darp etmiş!
 
Yaşanan silahlı çatışmadan sonra mahalleden 7-8 kişilik bir grubun yaralı olduğu anlaşılan birini taşıyarak beyaz renkli bir arabaya götürdükleri kaydedilen tutanakta, "12 Kasım 2015 günü saat 22.15 sıralarında haber merkezinin idaremiz Şehit Harun Boy mahallesinde örgüt mensuplarının ex veya yaralı olarak plakası belli olmayan beyaz renkli binek araç ile hastaneye gidecekleri anonsu üzerine çevre yolu araç megafon sistemi ile şahısların aşağı inmelerinin istenmesine rağmen şahıslar uyarıya uymamış aracı geri vitese takarak kaçmaya yeltenmesi üzerine çevrede bulunan ekiplerle araç etrafı çevrilmiş, kaçmasına imkan tanınmamıştır. Ekip arabayı aramak suretiyle ismini olay nedeni ile sonradan öğrendiğimiz şahısların mukavemet göstermesi ve olay yerinden yaya olarak kaçmaya çalışmıştır. Şahıslar yakalanmaya çalışırken halen bedeni direniş göstermeye ve memurlara yönelik tekmeler ve yumruklar savurması üzerine bahse konu olan şahıslar kademeli güç kullanılmak suretiyle yere yatırılmış kendilerine ve görevlilere zarar vermemeleri açısından elleri arkaya gelecek şekilde kelepçelenmiştir. Ancak şahıslar yine yola ve kaldırımlara kafalarını ve bedenlerini vurmak suretiyle çevre halkını toplayabilmek için çok yüksek sesle 'adam öldürüyorlar, yetişin kurtarın bizi, yeter bunların ellerinden çektiğimiz bunları öldürerek bitiremedik birlik olma zamanı' diyerek bağırmaya devam etmiştir" denildi. 
 
Yaralı halde bekletilmiş!
 
Araçtaki kişilerin çıkması ardından yapılan kontrolde, polislerin aracın arkasında kanlar içinde kalan Fatma'yla karşılaştıkları da tutanakta yer aldı. Durumu ağır olan Fatma'ya rağmen olay yerine saldırı olacağı iddiasıyla aracın hareket etmesine izin verilmediği kaydedilen tutanakta, "Silahlı ve roketli şahısların hareket halinde olduğu anonsu üzerine ekiplerin ve yakalanan şahısların güvenliği için yine daha önceden haber edilen TOKİ polis lojmanlarına geçilmiştir" ifadelerine yer verildi.
 
‘İş yoğunluğu' gerekçesiyle doktor raporu verilmedi 
 
Aradan ne kadar zaman geçtiği anlaşılmayan muayene sonrası Fatma'nın cenazesi, İlçe Devlet Hastanesi morguna kaldırılıyor. 
 
Gözaltına alınan İ.C., A.A ve B.C.’nin serbest bırakılması sonrası doktor raporu almak için hastaneye götürüldükleri ancak burada halka karşı “güvenlik zafiyeti oluşur” gerekçesiyle zırhlı araç içerisinde doktor raporunun alınmaya çalışıldığı aktarılan tutanakta, "iş güvenliği, kalabalık olması ve iş yoğunluğundan dolayı doktor raporu alınamamıştır" denildi.