Cevriye Güven'in son rüyası: 'Leyla neden gelmiyorsun, kapılar mı kilitli?' oldu

  • 09:12 5 Ocak 2019
  • Güncel
Dilan Babat 
 
ANKARA - Tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eyleminin 59'uncu gününde olan Leyla Güven'in annesi Cevriye Güven, dün yaşamını yitirdi. Cevriye'nin son günlerini anlatan kızı Fatma Yapalı, "Annem Leyla'nın durumunu hissediyordu. Leyla cezaevinde olduğundan bu yana hiç telefon görüşmesi yapmadılar. Annem Leyla'yı görmeden gözlerini kapadı" dedi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 59 gündür açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in annesi Cevriye Güven (94), dün yaşamını yitirdi. Cevriye, Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yapalı köyünde dini vecibeleri yerine getirildikten sonra defnedilirken, Leyla, babasının cenaze törenine katılamadığı gibi annesinin cenaze töreninde de bulunamadı. 
 
'Leyla'nın duruşu annemi gururlandırıyordu'
 
Cevriye'nin dördüncü çocuğu olan Fatma Yapalı,  annesini ve Leyla ile olan ilişkisini anlattı. 7 kardeş olduklarını söyleyen Fatma, Leyla'nın ise en küçükleri olduğunu belirtti. Bu yüzden annesi Cevriye'nin en küçükleri olduğu için Leyla'nın yerinin ayrı olduğunu dile getirdi. Fatma, Leyla ile annesi arasındaki ilişkiyi şu sözlerle anlattı: "Leyla'yı daha çok sever gözünün önünde ayırmazdı. Çok fedakar, özverili ve politik bir kadındı. Hepimiz çok güçlü politik büyütmeye çalıştı ve başardı da. Leyla'nın yaptıklarını hep takdir ederdi. Leyla'nın her hareketi annemi daha fazla güçlendirir her zaman Leyla'nın yanında olduğunu söyler ve davranışları ile bunu gösteriyordu. Leyla en son bir yıl önce annemi görmeye geldi. Annem o zaman hastaydı. Leyla uzun bir süre burada kalarak, anneme bakmaya başladı. Annem Alzheimer hastası olmasına rağmen Leyla'yı hiç bir zaman unutmazdı. Sürekli Leyla'yı sorar, Leyla'nın gelmesini isterdi. Leyla 15 gün boyunca annemin yanında kalmaya başladı. Kaldığı zaman Leyla'nın küçüklüğünden tutun her şeyini hatırlıyordu. Leyla'yı yanından hiç ayırmaz, sürekli Leyla'nın elini avucunun içerisinde tutar, sürekli yanında kalması için ikna etmeye çalışıyordu."
 
'Leyla'nın gücü hepimize güç oluyordu'
 
Leyla'nın uzun bir süreden sonra köylerine geldiğini ve 15 gün boyunca annesi ile vakit geçirdiğini ifade eden Fatma, Leyla'nın gelmesiyle köye ayrı bir havanın geldiğini kaydetti. Fatma, "Annem ve Leyla yan yana gelince bütün kadınlar ve ben ablası olarak kendimi güçlü görüyordum. Annemin ve Leyla'nın gücü, cesareti hepimize bulaşıyordu. Annemin alzheimer belirtileri bir yıl önce başladı. Daha fazla ağırlaşmaya başladı. Konuşmamaya başladı. Sürekli rüya görmeye başladı. Bu kabuslara neden oluyordu. Sürekli uykusunda konuşarak uyanır bize Leyla'nın nerede, nasıl olduğuna dair sorular sormaya başlıyordu. Leyla'nın açlık grevinde olduğunu söylemedik, ama sanki o hissediyor gibi Leyla'nın gelmesini onu görmek istediğini söylüyordu" diye konuştu.  
 
'Annem Leyla'nın durumunu hissediyordu'
 
Cevriye'nin sürekli kabuslar gördüğünden söz eden Fatma, annesi Cevriye'nin Leyla'nın açlık grevinde olduğunu bilmemesine rağmen bu durumu hissettiğini ifade etti. Fatma şöyle devam etti: "En son bundan bir ay önce yine ayı şekilde kabus görerek uyandı ve bana Leyla'yı sordu. Rüyasında Leyla'nın buraya geldiğini ama kapıların kilitli olduğu için içeri girmediğini söyledi. Leyla'nın içeriye girmesi için bize bir an önce kapıları açmamızı söyledi. 'Leyla neden gelmiyorsun kapılar mı kapalı' diye bağırmaya başladı. Biz yanına gelince ısrarla bize Leyla'yı sormaya başladı. Leyla'nın açlık grevinde olduğunu yeniden söyleyemedik. Biz annemin Leyla'nın durumunu hissediyor, bizler bunu anlıyorduk. Leyla cezaevinde olduğundan bu yana hiç telefon görüşmesi yapmadılar. Sadece bir kere ben ve abisi ile görüştük. Onun dışında annemle görüşmediler.  Annem Leyla'yı görmeden gözlerini kapattı." 
 
'Leyla'nın duruşu annemi ve bizi gururlandırıyor' 
 
Leyla'nın açlık grevinin kritik bir durumda olduğunu hatırlatan Fatma, Leyla için açlık grevine girmeye hazır olduğunu dile getirdi. Fatma, "Bizler hep Leyla'nın yanındayız ama devletin bir an önce Leyla'nın taleplerini dinlemesi lazım. Leyla bugün kendisi için bedenini açlığa yatırmadı. Kardeşim Leyla'yı görmeye gittiği zaman ben Leyla'ya onun yerine bende bir ay boyunca açlık grevine girebileceğimi söyledim, ama kabul etmemiş. Bugün Leyla istesin ben dahi olmak üzere hepimiz açlık grevine gireriz. Leyla gerçekten kadınlar için bu kadar mücadele vermişken bizlerin sadece uzaktan izlemesi derinden üzüyor. Üzdüğü kadar Leyla'nın duruşu annemi ve bizi gururlandırıyor. Leyla topluma huzur gelsin bir an önce bu topraklarda barış sağlansın diye bedenini açlığa yatırdı" diye konuştu. 
 
'Annemizi ve babamızı Leyla'sız defnettik'
 
Gözyaşları içerisinde, "İnsan annesinin bu haldeyken ölmesini ister mi?" diye soran Fatma, annesi Cevriye'nin Leyla'nın durumunu öğrenmesini istemediklerini söyledi. Fatma, "Leyla'yı öğrenirse oda üzülür, oda açlık grevine girip Leyla'ya yardımcı olmak isteyecekti bunu çok iyi biliyoruz. Leyla yine cezaevindeyken babamızı kaybettik. Bugün Leyla olmadan annemi defnettik.  Annemizi ve babamızı Leylasız toprağa verdik. Bu bizim için çok acı bütün kardeşler buradayken Leyla'nın olmaması bizim için de kötü bir durum. Bir an önce Leyla'nın talepleri karşılanmalı. Biz bir şey istemiyoruz bu topraklara barış gelsin istiyoruz. Leyla gibi biz de bunun bilicindeyiz. Leyla'nın durumunun kritik olduğunu biliyoruz. Leyla'nın talepleri hepimizin talebi, biz sadece ölümler olmadan çözümün gelmesini istiyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.