60’ıncı gününde tutsak annelerinin mesajı: Zulme karşı direnmek haktır

  • 09:02 6 Ocak 2019
  • Güncel
Zeynep Durgut
 
HAKKARİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin son bulması amacıyla DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tutsakların başlattığı açlık grevine ses olma çağrısı yapan tutsak anneleri, "Zulme karşı direnmek haktır. Leyla'nın sesini yükseltelim, tecridi kıralım" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 8 Kasım'da açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 60’ıncı gününde devam ediyor. Aynı taleple 16 Aralık tarihinde cezaevlerinde tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemleri yayılmaya devam ederken, tutsak aileleri de dışarıda mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu. 
 
'Leyla tarihi sorumluluğu omuzlamıştır’
 
Tutsak annesi Sinem Erol, tecridin son bulması için başlatılan eylemlere ses olunması gerektiğinin altını çizdi. Sinem şöyle konuştu: "Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerine yayılan açlık grevini kutluyor ve selamlıyorum. Leyla Güven bu eylemiyle beraber, tarihi sorumluluğu omuzlamıştır. Zulüm ve ırkçı güçler bu eylemle beraber yıkılmış ve hüsrana uğratılmıştır. Yıllardan beridir cezaevlerinde tutuklular üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. Tarihte açlık grevlerinin elde ettiği kazanımlar vardır. Bu eylemle tecridin bir insanlık suçu olduğu tüm dünyaya duyurulmuştur. Biz canı gönülden inanıyoruz ki Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemi başarıya ulaşacaktır. Sonuna kadar da destek veriyoruz." 
 
'Leyla, Kemal Pirlerin ruhunu yeniden canlandırdı’
 
Esmer Koç ise, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerini selamlayarak, "Kürt halkının tek talebi var o da bu tecridin bir an önce son bulmasıdır" dedi. Cezaevlerinin zulüm karargahlarına dönüştürüldüğünü söyleyen Esmer, "Türkiye cezaevleri suçsuz insanlarla dolmuş taşıyor. Cezaevlerinde başlatılan bu eylem, mücadelenin dili ve özü haline gelmiştir. Çok iyi bilinmelidir ki mücadele hiçbir zaman bitmeyecektir. Leyla Güven bu eylemle beraber Kemal Pirlerin ruhunu cezaevlerinde canlandırmıştır. Biz de sonuna kadar destekliyoruz. Gelin hep beraber tecridi kıralım, barışı getirelim" diye belirtti. 
 
'Zulme karşı mücadele haktır' 
 
Şemse Engin de cezaevlerine ses olunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Biz çocuklarımızın görüşüne gittiğimizde olmadık muamelelerle karşılaşıyoruz. Yemeklerinden tutun, banyolarına kadar her şey zulüm. Benim iki tane oğlum cezaevinde. Bir tanesi tecridi kırmak amacıyla 27 gündür açlık grevinde. Açlık grevine girdiği için görüş yasağı getirilmiş. Görüşlerine gidemiyoruz. Zulme karşı mücadele haktır. Leyla Güven'in durumu gün geçtikçe ağırlaşıyor. Kürt halkının Leyla Güven'e ses olması gerekir. Susmayın, Leyla'nın mücadelesini büyütelim, zafere ulaşalım."