‘Kadın Buluşması’ndan: Türkiyeli kadınlar tecride karşı duyarsız değil

  • 09:51 7 Ocak 2019
  • Güncel
İSTANBUL - “Türkiye Kadın Buluşması”na katılan TJA'lı kadınlar, sistemin saldırılarına karşı ortak zeminde buluşmanın önemine değinerek, "Bu tablo özlemini çektiğimiz bir tablo" dedi. Buluşmada Leyla Güven'in tecride karşı başlattığı açlık grevi eylemine yönelik duyarlılığa da dikkat çeken kadınlar, "Bu bize daha güç verdi. Türkiyeli kadınlar tecride duyarsız değil" diye belirtti. 
 
Türkiye'nin dört bir yanından 164 kadın ve LGBTİ+ kurumunun çağrısıyla yüzlerce kadın "Haklarımız, Hayatlarımız, Kazanımlarımız Bizim" sloganıyla İstanbul'da bir araya geldi. İki gün süren “Kadın Buluşması”nda birlikte mücadele yolları tartışıldı. 
 
'İkinci buluşma Kürdistan'da olmalı’
 
Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınların sorunlarının ortak olduğunu bu nedenle buluşmaya katıldıklarını belirten Dilce Amed Kadın Platformu Üyesi Ceylan Aslan, buluşmanın sorunların çözümü için bir zemin oluşturduğunu kaydetti. Buluşmanın tüm kadınlara güç verdiğini vurgulayan Ceylan, "Kadın mücadelesi siyasal baskılardan dolayı bir tıkanma yoluna girmiş. Siyasal iktidar sesimizi kısmak için uğraşıyor. Biz de sesimizi haykırmak için mücadele zemini arıyoruz. Kürdistan'daki kadın kurumları olarak sesimizi daha güçlük çıkarmak için buluşmaya katıldık" dedi.
 
Buluşmanın iki günle sınırlı olmadığını ve devamının gelmesini istediklerini dile getiren Ceylan, "İkinci buluşmanın Kürdistan illerinden birinde gerçekleşmesi için öneri yapacağız" diye belirtildi.  
 
'Türkiyeli kadınlar tecride duyarsız değil' 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi eylemine de bir destek gördüklerini ifade eden Ceylan, "Bu bize daha güç verdi. Kadınlar tecride duyarsız değil. Bu mücadeleyi birlikte büyütmenin burada ortak çözümler bulmanın sancısını çekiyoruz. Biz bu bulaşmayı örneğin 8 Mart'ta bir kadın greviyle pratiğe dökmeyi planlıyoruz. Uzun vadeli olması için bu buluşmaları çeşitli atölyelerle süreklileştireceğiz. Hiçbir şekilde araya bir soğukluk girmesine müsaade etmeyeceğiz. 164 kadın kurumu bir araya gelmişken kadın kurumlarını artırma yönünde bir çabamız olacak. Bu sayının artacağına inanıyoruz. Ayın zamanda buluşmanın sonuçlarıyla yerellerde örgütleme yapacağız" ifadelerini kullandı. 
 
'Belediyelerde kadınların aktif olmasında hemfikiriz' 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Hanım Kurum da, “Türkiye Kadın Buluşması”nın çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle dedi: "Çünkü 'birlikte güçlüyüz' sloganıyla başladık. Kadın hareketi olarak yıllardır mücadele ediyoruz. Kadın örgütleri ile ortak mücadelemiz var. Ancak bugün için bunun anlam ve önemi biraz daha ağır basıyor. Önümüzde bir yerel seçim var. Daha önce de belediyelerde kadınların daha aktif yer alması konusunda hem fikirdik. Bu yönlü bir örgütlenmemiz ve gücümüz var. Ancak kayyımlardan sonca ciddi sorunlar yaşadık. Yüzlerce kadın dernekleri ve kurum kapatıldı. Kadınların projeleri boşa çıkarıldı. Bu nedenle bizler kadın buluşmasında aktif olarak yer aldık. Yeni dönem mücadele zeminlerini tartışmak için katıldık. Bu buluşmanın sürece cevap olacağına inanıyoruz.” 
 
'Kadınlarda ortak mücadele özlemi var'
 
TJA aktivisti Ülker Özatik ise, tüm kadınların ortak mücadele etme özlemi taşıdığını vurguladı. Toplumda en çok ezilen, hakları gasp edilen ve hiçbir hakka sahip olmayanların kadınlar olduğunu hatırlatan Ülker, "Ama bugün kadınlar olarak bir araya gelmemiz, ortak ses çıkarmamız, ortak talepte bulunmamız çok önemli. Bu tablo özlemini çektiğimiz bir tablodur. Eminim bundan sonra sunulan talepler biraz daha somutlaşır. Bütün illerde ve ilçelere yaygınlaşması gerekiyor. Ulaşmadığımız kadınlara ulaşıp onlarla da buluşmamız gerekiyor. Sistem yıllardan beri kadınlar üzerinde 'böl parçala' politikası yürütüyor, 'kadınsınız yeriniz evdir, çocuktur, siyasetten anlamazsınız' diyor. Ama bugün geldiğimiz noktada kadınlar çok bilinçlenmiştir. Kendi iradesini ortaya koyan bir kadın var” diye konuştu. 
 
'Bu toplumu değiştirebilecek gücümüz var'
 
Kadınların toplumu değiştirebilecek güçleri olduğunu belirten Ülker, "Yeter ki bir araya gelelim. Yeter ki el ele tutuşalım. Bundan sonra ortak çalışmalarımız olmalıdır. 'Artık yeter' demeli ve bu sisteme başkaldırmalıyız. Bu sistem herkese dokunmuştur. Özellikle de kadınlara. 'Kadını susturursam toplumu da susturmuş olurum' demek istediler. Bu mantıkla yaklaştı. Ama her ne kadar kurumlarımızı kapatsa, bizim ruhumuzu bizim irademizi asla kıramaz. Çünkü bu irade yılların mücadelesinin getirdiği bir iradedir. Bugün bir kadın iradesi ortaya çıktı. Bu irade artık her zorluğa güç getirebiliyor" dedi.  
 
‘Aktif siyaset erkeklere bırakılmamalı’
 
31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimleri hatırlatan Ülker, aktif siyaseti erkeklere bırakmamak gerektiğini de sözlerine ekledi. Kadın haklarını en iyi yerelde dile getirebileceklerini ifade eden Ülker, şöyle devam etti: "Biz bu sistemi kadınlarla birlikte bu yerel seçimlerle birlikte yıkacağımıza inanıyoruz. Ayrıca Leyla Güven'in başlattığı açlık grevini destekliyoruz. Onun talebi bizim talebimizdir. Cezaevinde açlık grevi başlatan bütün tutsakların direnişini selamlıyorum. Onların direnişi bizim direnişimizdir."