Tutsağın yaptığı tabloya el konuldu

  • 09:08 8 Ocak 2019
  • Güncel
ANTEP- Antep L Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsak Gülistan Al’ın yaptığı tabloya, üzerinde yazılı “Dağ başlarında yoktun, ateşin sessizliğinde saklıdır düşlerimiz” cümlesi gerekçe gösterilerek cezaevi yönetimi tarafından el konuldu.
 
Bölge ve Türkiye cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklara baskı ve işkence devam ederken, bu cezaevlerinden biri de Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Cezaevinde bulunan siyasi tutsak Gülistan Al, daha önce de işkence ve baskı gördüğü haberleri ile kamuoyuna yansıdı. Gülistan’a görüş, telefon ve hücre cezası uygulanırken, şimdi de yaptığı tabloya cezaevi yönetimi tarafından el konulduğu belirtildi. 
 
‘Bizim istediklerimizi yiyeceksin’
 
Baskılar sadece bununla da sınırlı değil. 2 kişilik koğuşta kalan Gülistan, ilk zamanlarda 2 kişi iken gardiyanlar tarafından ayakta sayımın dayatıldığı karşı çıkınca da görüş ve telefon cezası ile karşı karşıya kalındığını aktardı. 
 
Sonradan koğuşta tek kalan Gülistan’ın, 10 günlük süreli-dönüşümlü açlık grevine girdiği ve koğuşunda var olan yiyecek ve içeceğe el konulduğunu gardiyanların “Bizim istediklerimizi yiyeceksin” dediği belirtildi. Ayrıca aile Gülistan’a görüş yasağı verildiğinden sadece özel günlerde kızlarını görebildiklerini bu son görüşün de bilerek mahkemeye denk getirilip Gülistan’ı göremediklerini vurguladı.