Yıllardır beklenen tabloydu: İttifak Kürtlerin koruma kalkanı olacak

  • 09:02 9 Ocak 2019
  • Siyaset
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR- Kürt partileri arasında kurulan seçim ittifakının önemine dikkat çeken kadınlar, "Yıllardır beklenen bir tabloydu. Bu ittifak saldırılara karşı Kürtlerin koruma kalkanı olacaktır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Kürt Ulusal Birliği hedefiyle yürüttüğü görüşmeler sonucunda Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Kürt Demokratlar Platformu (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ile sağladığı ittifakın ilk adımları dün Diyarbakır’da atıldı. Kamuoyuna yapılan açıklamada, söz konusu Kürt partileri ve oluşumları 31 Mart yerel seçimlerine HDP çatısı altında girecek. 
 
Sağlanan mutabakat metni, Diyarbakır’da düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısı ile deklere edilirken, katılımcılar ise başarı temennisinde bulundular.
 
'İttifakın anlamı gibi sonucu da büyük olacak'
 
Kürt halkı olarak yüz yıllardan beri bölgede büyük saldırı ve acılar yaşadıklarını belirten kültür sanat gönüllüsü ve çalışanı Cevahir Sadak Düzgün, gerçekleştirilen ittifakın Kürlere koruma kalkanı olacağını vurguladı. Cevahir, "Bu ittifak için çok mutluyum. Manası çok büyüktür. Umut ediyorum ki bozulmaz ve daha fazla büyür. Kürt ittifakı Kürtler için koruma kalkanı oluşturacaktır. Nitekim, Efrîn'de yaşadığımız saldırılar biliniyor. Bu nedenle gerçekleştirilen ittifak saldırıları önler niteliktedir. Saldırıların bir nedenin de ittifaksızlıktan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Saldırılara karşı dört parçadan tüm siyasi partiler karşı durmalı ve izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.
 
'Kürtlerin ittifaka ihtiyacı var'
 
Kürtlerin çeşitli coğrafyalarda yaşamak zorunda bırakıldığını dile getiren Cevahir, bu nedenle söz konusu Kürt ittifakının Kürtler için birleştirici güç niteliğinde olduğunu kaydetti. Cevahir, "Bugün çok önemli bir gündür. Kürtlerin tek kurtuluş yolu ittifak yoludur. Kütler birçok ülkede yaşamaktalar. Dünyanın her ülkesinde yaşayan Kürtlerin birliğe ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Kürtler birlikte güçlüdürler ve bu nedenle böyle bir ittifak bizlerin birlikteliği için şart" diye konuştu.
 
‘Yıllardır beklenen bir tabloydu’
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan KURDÎ-DER çalışanı Hamre Yakut Bakır ise, Kürt ittifakının yıllardır beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Uzun zamandır bu mücadele içinde olan halklar böylesi bir ittifakı ve birliği bekliyorlardı. Bugün bizler Kürt halkı olarak faşizme karşı direniyoruz. Bu ittifakı yıllarca beklenen kutsal bir tablodur. Umut ediyoruz ki bu ittifakımız iyi gelişmelere vesile olur. Bu ittifak bizler için çok önemli ve tüm bileşenleri bu ittifaka katıldıkları için kutluyorum."