‘Leyla bize cesareti bulaştırdı’

  • 09:05 9 Ocak 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Açlık grevinin 63’üncü gününde olan DTK Eşbakanı ve HDP Milletvekilli Leyla Güven’in kuzenleri, yaşamı boyunca kadın mücadelesine verdiği önemi anlatarak, "Yeri geldi doğduğu topraklarda mücadele verdi, yeri geldi Meclis’te verdi. Zulme uğrayan herkesin sesi olmayı başardı. Bize cesareti bulaştırdı" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 63'üncü gününde. Sağlık sorunları kritik noktaya gelen Leyla Güven, 4 Ocak'ta annesi Cevriye Güven'i kaybetti ancak sağlık sorunlarından kaynaklı taziyesine katılamadı. 
 
‘Kadınların tek başına nasıl güçlü olabileceğini bizlere gösterdi’
 
Leyla’nın çocukluğundan bu yana mücadeleci olduğunu belirten kuzenlerinden Nuriye Mermer, "Kendine güvenen, cesur ve çok akılı bir kadın. Kendi ayakları üzerinde durdu ve kadınların mücadelede yer alması gerektiğini herkese gösterdi. Tek başına çocuklarını büyüttü, kimseye el açmadı. Leyla bize de kadınların tek başına nasıl güçlü olabileceğini gösterdi. Biz Leyla'ya her zaman güveniyorduk ve yaptıkları ile gururlanıyoruz. Kadınların mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini bize söyler ve pratiklerinde de bunu gösterir" dedi. 
 
‘Yeri geldi doğduğu topraklarda yeri geldi Meclis’te mücadele verdi’
 
Leyla'nın kadınların sesi olmaya çalıştığını ve bunu her yerde gösterdiğini, kendilerine büyük bir cesaret bulaştırdığını kaydeden Nuriye, "Erkek olmadan bir kadının ayakta duramayacağı öğretildi bize ama Leyla nasıl ayakta durabileceğimizi, tek başımıza yaşamımızı idame edebileceğimizi ve her yerde söz sahibi olabileceğimizi gösterdi. Leyla savaşçıydı, mücadeleciydi, yaşamın her alanında mücadele etti. Yeri geldi doğduğu topraklarda mücadele verdi, yeri geldi Meclis’te verdi. Zulme uğrayan, şiddette maruz kalan, ses çıkaramayan kadınların sesi oldu. Bu topraklara bir an önce barış gelsin diye bedenini açlığa yatırdı. Bizler sonuna kadar Leyla’nın yanındayız ama devletin acilen talebini yerine getirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
 
'Kadınlara sürekli çözüm olurdu'
 
Bir diğer kuzeni Meral Koçyiğit ise, Leyla'nın çok güçlü olduğunu ve hayat ile savaşının her zaman devam ettiğini dile getirdi. Leyla'nın çözüm gücü olmaya çalışan bir kadın olduğunu vurgulayan Meral, bir anısını da paylaştı: "Bir gün Leyla buraya geldi ben de 'Sen oralarda uğraşacağına gel burada annene bak' dedim. O da gülerek, 'Benim anneme hepiniz bakıyorsunuz, onun yatağı var, evi var. Ya evi olmayan kadınlar ne yapsın, ya mücadeleden vazgeçen kadınlar ne yapsın? Ben onlar için savaşacağım, kadınlar mutlu olursa ben de olurum o yüzden kadınların bana ihtiyacı var' dedi."
 
'Leyla'nın sesine ses verelim'
 
"Leyla'nın talebi talebimizdir. Herkes Leyla'nın sesine se vermelidir" diyen Meral, taleplerinin bir an önce karşılanması çağrısı yaptı.