‘Sakine’nin kavgası yol göstermeye devam ediyor’

  • 09:07 9 Ocak 2019
  • Güncel
DERSİM - Paris’te katledilen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız’ın direnişinin kadınların ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirten HDP Dersim İl Eşbaşkanı Özlem Toprak, “Sakine direnişi miras bıraktı. Kadına yönelik saldırıların en üst düzeye ulaştığı bu dönemde kadınlar Sakine gibi direnecek. Bizlere ışık olmaya devam ediyor” dedi.
 
Fransa’nın Paris kentinde 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen Kürt kadın siyasetçiler Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve Sakine Cansız, topraklarında yaşanan katliam ve göçle başlayan tarihi mücadeleleri ile gelecek nesillere ışık tutuyor. 3 siyasetçi kadından Sakine Cansız, 1938 katliamı ile bilinen ve bu katliamda erkek egemen sisteme esir düşmemek için silahlanan, kendini kayalıklardan atan Besêlerin, Zarfilerin diyarı olan Dersim'de 1958 yılında dünyaya geldi. Gençlik yıllarında arayışları başlayan Sakine, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrasında devrimci gençlik mücadelesine ilgi duydu. Sakine, daha sonra PKK'nin öncü kadroları içerisinde yer aldı. 
 
27 Kasım 1978 tarihinde PKK'nin kuruluşunun gerçekleştirildiği 1. kongrede yer alan Sakine, 1979 yılında Elazığ'da bir grup arkadaşı ile birlikte tutuklandı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbe döneminde işkencelerin yoğunlaştığı Diyarbakır Cezaevi'nde tutulan Sakine, gördüğü bütün işkencelere rağmen, cezaevinde direnişi ile simge haline geldi. Bütün dayatmalara karşı direnen Sakine, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Bursa, Çanakkale ve Bursa cezaevlerinde kaldı. Cansız, 1991 yılında cezaevinden çıktıktan sonra mücadelesini daha aktif bir şekilde sürdürdü. 
 
Arayış ve kavgası hep sürdü 
 
Özellikle kadın mücadelesine büyük önem veren Sakine, gittiği kentlerde fabrikalarda çalışarak, emekçi kadınları örgütledi. Üniversitedeki kadınlardan, fabrikadaki kadınlara kadar herkesle iyi ilişkiler kurmayı başaran Sakine, bir yandan da yaşamını anlattığı “Hep Kavgaydı Yaşamım” kitabındaki gibi büyük bir kavganın sahibi oldu. Bulunduğu her alanda haksızlıklara karşı direnişi ve kavgasını eksik etmeyen ve bu özelliğiyle de belleklere kazınan Sakine, Kürt kadın mücadelesinde sarsılmaz bir yere sahip oldu. Sakine’nin yıllar önce Dersim'de başlayan uzun soluklu mücadelesi ve "kavgası" yine en büyük kavgayı verdiği Dersim'de noktalandı. Ardında büyük bir miras bıraktığı için on binlerce kişinin uğurladığı Sakine, Dersim’de sonsuzluğa uğurlansa da kendisinden sonra gelenlerin yüreğinde filizlenen bir kavganın tohumlarını serpiştirdi. 
 
‘Bizlere ışık olmaya devam ediyor’ 
 
Sakine, Fidan ve Leyla’yı anarak sözlerine başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eşbaşkanı Özlem Toprak, 3 kadın siyasetçinin direniş tarihindeki yerlerini aldıkların vurguladı. Sakine’nin mücadelesinin kadınların ne kadar güçlü olduklarını ortaya koyduğunu ifade eden Özlem, “Bizlere ışık olmaya devam ediyor” dedi. 
 
‘Sakine Dersim topraklarında yeşerip büyüdü’
 
Sakine’nin Dersim topraklarında yeşerip büyüdüğünü aktaran Özlem, “Cezaevlerinden sokaklara direniş nasıl olur onu gösterdi. Sakine Cansız ve arkadaşları özgür kadın mücadelesinde kilometre taşları oldu. Feodal kültüre karşı amansız mücadele yürüten Sakine, her zaman yanlışın karşısında durarak yanlışlara karşı amansız bir mücadele yürütmüştür. Bize doğru olanın yanında tavır almak gerektiğini işaret etmiştir” diye konuştu. 
 
‘Bu direniş Kürt kadınlarının direnişidir’ 
 
Kadına yönelik saldırıların giderek tırmandırıldığı bu dönemde Sakine’nin direnişi miras bıraktığını kaydeden Özlem, “Tüm kadınlar Sakineler gibi direnerek güzelleşecek. Bu yüzden bizler onları rehber olarak görmeli, mücadelemizde yaşatmalıyız. Kadınların mücadelede yüklendiği misyona buradan bakabilmeliyiz. Sakine Cansız direnişin temsilcisidir. Bu direniş Kürt kadınının direnişidir” ifadelerini kullandı.