Ağaçlar ‘dekorasyon’ adı altında tüketim kurbanı oluyor!

  • 09:08 9 Ocak 2019
  • Ekoloji
VAN - Son yıllarda kafelerde saatten, pano ve şekerliğe kadar birçok aksesuarın ahşaptan yapılması, ahşaptan özel dekoratif ürünlerin piyasaya sürülmesi dikkat çekerken, ağaçlar “dekorasyon” adı altında tüketim kurbanı oluyor. 
 
Kapitalist modernitenin doğayı nesneleştirerek, tamamen rant alanı haline getirmesinin yanı sıra devletlerin “güvenlik” politikaları nedeniyle de her yıl binlerce hektarlık orman yok ediliyor. Bilinçsiz kullanımın da oldukça yaygın olduğu Türkiye’de son dönemlerde kafe ve restoranlarda kullanılan ağaçlar dikkat çekiyor. Ahşap sağlıklı ve doğal olması nedeniyle teşvik edilse de modernitenin elinde bir tüketim malzemesi haline getirildi.
 
Van'da açılan bir çok mekanda görsel anlamda insanların ilgisini çektiği için ağaçlar yok edilerek aksesuarlar yapılıyor. Ceviz ağaçlarından şekerlik, kavak ağaçlarından duvarda baskılar, saat, kumbara ve avize yapılarak kullanılıyor. İnce bir yaprak haline getirilen ağaçların üzerine şiirler yazılıyor, resimler çiziliyor. Evlerde de salon, mutfak, bahçe dekorasyonu “trendi” giderek insanları tüketime yöneltirken, binlerce yıllık ağaçlar tüketime kurban ediliyor.