Salihli'de JES'e karşı direniş sürüyor: Başka Gediz yok!

  • 09:05 10 Ocak 2019
  • Ekoloji
MANİSA - Salihli'de cami ve sıcak su vaadiyle JES kuyusu açan Sanko Enerji Şirketi, halkın direnişi sonucu çalışmayı bıraktı. Toprağının ve havasının zehirlenmemesi için gece gündüz nöbette olan yurttaşlar, "Başka Gediz Havzası yok. Enerjiye değil doğaya ihtiyacımız var” dedi. 
 
Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı mahallesinde bulunan 75 hektarlık alanı 30 yıllığına kiralayan Sanko Enerji Şirketi, mahallede bulunan park alanına jeotermal enerji santrali (JES) için kuyu açma çalışmalarını başlattı. Henüz Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu verilmeden sondaj çalışmalarına başlayan şirkete karşı Hacıbektaşlılar, bir haftadır direniyor. Halkın direnişi karşısında şirket çalışmayı bıraktı ancak direniş sürüyor. Jandarma ise halkın daha önce taziyeler için kullandığı direniş çadırına Cumartesi sabaha karşı baskın yaparak el koydu. Sondaj çalışmalarının son bulması ardından çadır geri verildi ancak açılmasına izin verilmeyeceği belirtildi. 
 
'Yurttaşlar sıcak su ve cami ile kandırılmak istendi'
 
Salihli Çevre Derneği üyesi Firdevs Erden, köylünün "sıcak su verilecek" ve "cami yapılacak" denilerek kandırılmak istendiğini dile getirdi. Bu şekilde sondaj kuyusunun açılmaya başlandığını kaydeden Firdevs, "Halk da Aydın Alaşehir'de yaşananları bildiği için direnme gücü gösterdi. Çadırlarını kurdu" diye konuştu. 
 
'JES olursa zaten hepimiz öleceğiz' 
 
Sanko Şirketi’ne 5 gün mühlet verildiğini söyleyen Firdevs, sadece araçların gittiğine dikkat çekti. Her ne olursa yurttaşların canı pahasına mücadele edeceğini ifade eden Firdevs, okul, hastane ve bahçelerin arasında santral kurmanın mevzuata aykırı olduğunu dile getirdi. Hukuk mücadelesinin devam ettiğini aktaran Firdevs, "Olursa zaten hepimiz öleceğiz, o yapılmadan kahırdan öleceğiz. Bütün köylünün borcu var. Ekonomik sıkıntı var. İncir almazsa nasıl kapatacak bu borcu? Hastanelerden nefes darlığı, kanser gibi hastalıklar çoğalacak. Küçücük çocuklarını gömdüğünü görecek aileler. Gediz Havzası’nın yok olmaması gerekiyor" dedi.
 
'Yaşam alanlarımızın zehirlenmemesi için direneceğiz'
 
Santral kurulmak istenen alana evinin çok yakın olduğunu söyleyen Dilşah Güven (65), 20 yılı aşkın süredir Salihli'de yaşıyor. Alaşehir'de bulunan termik santralin etkilerini Salihli'de yaşadıklarını belirten Dilşah, "Yeraltı suları zehirlenecek, hava zehirlenecek, toprak ve hava ısınacak, hayvanlarımız ölecek. Çocuklarımız hastalanacak. Biz santral istemiyoruz. Sonuna kadar direneceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
'Başka Gediz yok'
 
Doğayı kirletmeyen alternatif enerji kaynaklarının inşa edilmesi gerektiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Başak Dalmaz da, şöyle dedi: "Başka Gediz yok. Enerjiye değil doğaya ihtiyacımız var. Doğayı katletmeden çözümler üretilebilir. 50 yıl sonra içme suyu kalmayacak. Güneş dünyayı yakacak. Bunun farkında değiller." 
 
'Kendi aileleri için başka ocakları yakmasınlar' 
 
Mahalleye Kars'tan göç ettiklerini söyleyen Gule Akalın ise, inşaatta çalışan işçilere seslendi: "Burada çalışanlar gidip başka yerde iş bulmalılar. Kendi ailelerini geçindirmek için başka ocakları yakmasınlar."