Doktor Nemam kendi imkanlarıyla Efrîn halkının yaralarını sarıyor

  • 09:08 10 Ocak 2019
  • Yaşam
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Saldırılar karşısında Şehba Bölgesi'ne göç eden Efrîn halkına bugüne kadar uluslararası sağlık kuruluşlarından herhangi bir yardım ulaşmazken,  Joint Help For Kurdistan kurucularından Doktor Nemam Gaforî kendi imkanları ile halkın yaralarını sarıyor. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların saldırıları sonrası Şehba Bölgesi'ne göç etmek zorunda kalan Efrîn halkı, karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen yaşama ve saldırılara karşı mücadelelerini büyük bir kararlılıkla sürdürürken, dünyanın birçok yerinden enternasyonalist bakış açısına sahip bireyler de bu mücadeleye ortak oluyor. Efrîn halkının mücadelesine ortak olmak için Avrupa'dan gelenlerden biri de Êzîdî Kürt doktor olan Nemam Gaforî. Nemam, aynı zamanda Joint Help For Kurdistan yardım kuruluşunun da kurucuları arasında yer alıyor. Asıl mesleği Kalp ve Damar Cerrahisi olan Nemam, kamplarda yaşayan halka yardımcı olmak adına her türlü sağlık sorununun çözümü için uğraşıyor.  
 
Kamplarda yaşayan Efrîn halkına bugüne kadar uluslararası sağlık alanlarından herhangi bir yardım ulaşmazken, Nemam kendi imkanları dahilinde Şehba'daki kamplarda yaşayan halka sağlık hizmeti götürüyor. Nemam, Efrîn halkı için yaptığı çalışmaları ve yolunun Efrîn'e düşmesini ajansımız ile paylaştı. 
 
'Halkım için çalışmak beni mutlu ediyor'
 
4 yıldır Kürt bölgelerini dolaştığını belirten Nemam, Joint Help For Kurdistan çatısı altında Avrupa, Amerika ve birçok ülkede topladıkları yardımları halka ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye'ye geçemediğini ifade eden Nemam, "Türkiye'ye gidemiyorum. Çünkü orada beni sınırdan içeri almıyorlar. Fakat ben diğer üç parçada yaşayan Kürtlerin yanına gidiyorum. Halkıma elimden geldiğince yardımcı olmaya, onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Bugüne kadar birçok bölgeyi dolaştım. Halkıma hizmet etmek faydalı olduğumu bilmek beni de mutlu ediyor" dedi.   
 
'Efrîn halkı kendi dünyasını yarattı'
 
Kurum olarak Kürt bölgelerine yılda birkaç defa gelmek istediklerini dile getiren Nemam, 3 ay önce Efrîn'e geldiğini aktardı. Efrîn halkına dönük saldırıların üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Nemam, şöyle dedi: "Neredeyse bir yıl olacak halk topraklarını işgal eden çeteler yüzünden her türlü zorluk ile karşı karşıya kalıyor. Ama halk kendi imkanları ile iki kamp daha kurdu. Birçok eksikliğe rağmen Efrîn halkı burada kendi dünyalarını yaratmış durumda. Halk, mücadele azmini ve umudunu yitirmemiş. Bir gün mutlaka kendi topraklarına döneceklerine olan inançları oldukça yüksek. Bu da bizlere umut oluyor."   
 
'Birleşirsek yaralarımızı sarabiliriz'
 
Dünya kamuoyunun gözü önünde Efrîn halkına dönük saldırıların gerçekleştiğini vurgulayan Nemam, "NATO ordusu Efrîn'i işgal etti. Aslında bu saldırı Kürt halkına dönük bir saldırıydı. Halk sonuna kadar direndi. Burada bu kadar hasta kadın ve çocuğun her şeye rağmen coşkusunu görmek beni hırslandırıyor. Efrîn halkında maneviyat hat safhada.  Burada sizlerin aracılığı ile Kürt halkına seslenmek istiyorum. Herkes Efrîn halkı için elini taşın altına koysun. Efrîn halkının bu soğuk kış günlerinde hem maddi hem de manevi dayanışmaya ihtiyacı var. Bunun için tüm Kürtlerin el ele vermesi gerek. Eğer birleşerek kartalın iki kanadı olabilirsek anca öyle yaralarımızı sarabiliriz" diye ekledi.