Kayyımın cinsel istismarı örtbas ettiği iddiası!

  • 09:11 10 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayyım tarafından Silvan Belediyespor’a transfer edilen Arjantinli futbolcu Bilal J., 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar suçundan tutuklandı. Cinsel istismar ile ilgili haber yapmak isteyen gazetecilerin ise, kayyım tarafından “Haberi yapmayın, seçim öncesi itibarımız zedelenmesin” şeklinde uyarıldığı iddia edildi. 
 
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk, Bilal J. tarafından cinsel istismara maruz kaldı. Silvan Belediyespor’da oynaması için kayyım tarafından Silvan’a getirilen Arjantinli futbolcu Bilal J., Silvan Kaymakamlığı’nın kendisi için ayarladığı Öğretmenevi’ne yerleştirildi. Günlük idmanlarının ardından kaldığı Öğretmenevi’ne dönen Bilal J.’nin, 2 Ocak günü yine idman sonrası Öğretmenevi’ne gittiği sırada yanında eşyalarını taşımasına yardım etmesi için 12 yaşındaki çocuğun gönderildiği aktarıldı.  
 
İstismarı anlatmaması için tembihledi
 
Çocuğun o gün maruz kaldıklarını annesine anlatması üzerine cinsel istismar olayı ortaya çıkarken, 2 Ocak’ta Öğretmenevi’ne giden aile zanlı Bilal J.’yi teşhir etti. Ardından Öğretmenevi’ne gelen polis, Bilal J’yi gözaltına aldı. Psikolog gözetiminde ifadesi alınan çocuk, maruz kaldığı cinsel istismarı bir kez daha anlattı. Çocuk, ifadesinde “Bana ‘bunları kimseye anlatma sakın, ikimizin arasında’ dedi. Montum yırtılmıştı annem neden yırtıldığını sorunca anlattım” dedi. 
 
Annenin karakolda verdiği ifade de ise şunlar aktarıldı: “Oğlum eve geldiğinde montu yırtılmıştı, sokakta çocuklarla kavga etti sandım kızmaya başladım. Nasıl yırtıldığını sorunca neler olduğunu anlattı. Çocuk yaşadığı şeyin ne olduğunu bilmiyordu ama ben duyunca delirdim, babasını aradım. Aileyi çağırdık ve öğretmenevini bastık, biz bir şey yapmadan polisler geldi.” 
 
Zanlı Bilal J. tutuklandı 
 
Gözaltına alınan Bilal J., ertesi gün çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, ifadesinde olayı inkar ettiği öğrenildi. 
 
Kayyımın istismarı örtbas ettiği iddiası 
 
Olayı öğrenen bazı gazetecilerin haberi yapmak istediği ancak Silvan Belediyesi kayyımı tarafından aranarak, “Haberi yapmayın, seçim öncesi itibarımız zedelenmesin” dediği iddia edildi.