Dönüş Kampı’nda topraklarını gözlüyorlar: Her an biraz daha Êfrîn’e yaklaşıyoruz

  • 09:07 11 Ocak 2019
  • Yaşam
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Şehba'da “Wargeha Vegerê” yani “Dönüş Kampı”nı kuran Êfrinliler, “Evet çok zorlanıyoruz ama Efrîn'e gitmek için her türlü zorluğa katlanacağız. Toprağımızı kimseye bırakmayacağız. Biz direniş ve inançla Efrînimize geri döneceğiz. Her an Efrîn'e yaklaşıyoruz” diyor. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların saldırıları sonucu Şehba’da kamplara yerleşen Efrîn halkı, “Wargeha Vegerê (Dönüş Kampı)”nı kurdu. Adından da anlaşılacağı üzere Efrîn halkı, topraklarına dönme özlemlerinin bir gün mutlaka sonlanacağına dair umutlarını yitirmedi. Efrîn sınırına yakın bir yerde kurulan kampta yaşayan halk, "Efrin'e yaklaşıyoruz. Şehitlerimizin kanıyla sulanan Efrînimizi özgürleştireceğiz" diyor. 
 
'Toprağımızı kimseye vermeyeceğiz'
 
Kampa yerleşen kadınlardan Hatice İbrahim, Efrîn'in Şerewa ilçesine bağlı Berade köyünden göç etmek zorunda bırakılanlardan biri. Hatice, duygu ve düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Biz Erdoğan'ın zulüm ve saldırılarından dolayı köyümüzden çıktık. Ya rabbim umut ediyorum biz ne yaşadıysak O’nlar bizden beterini yaşasın. Bu topraklar Erdoğan'ın olmayacak Erdoğan bize en büyük acıyı yaşattı. Buralar bizim toprağımız. Her gün dua ediyorum. Allah'ta O’na en büyük acıyı yaşatsın. Efrîn bizim Efrînimiz. Biz toprağımızı o imansıza vermeyeceğiz."
 
‘Efrîn'e dönmek için her türlü zorluğa katlanacağız’
 
Kampta yaşayan 85 yaşındaki Zeynep Ebdirehman da, "Köyümüzden zorla çıktık. Evimize girerek her şeyimizi talan ettiler. Çocuk, yaşlı, genç ve kadın demeden önüne geleni katlettiler. Şimdi kar kışta çadırlarda kalıyoruz. Evet çok zorlanıyoruz ama Efrîn'e gitmek için her türlü zorluğa katlanacağız. Topraksız sabrım gelmiyor. Köyümü çok özledim. Biz Efrîn'imize köyümüze döneceğiz” diye belirtiyor. 
 
‘Her an Efrîn'e yaklaşıyoruz’
 
Kadınlardan Neriman Sido ve Fehime İzo ise tepkilerini şöyle dile getiriyor: "Biz kadınlar toprak ve irademizi işgalcilere teslim etmeyeceğiz. Efrîn'de mutlu ve huzurluyduk. İnsanlık düşmanı olan Erdoğan bize saldırarak çocuklarımızı katletti, katliamlar yaptı. Bu yüzden kalan çocuklarımızı katliamdan koruyabilmek için Şehba'ya yerleşmek zorunda kaldık. Şimdi ise dönüş kampında Efrîn'e gidişi bekliyoruz ve gideceğiz. Biz direniş, mücadele ve inancımızla Efrînimize geri döneceğiz. Her an Efrîn'e yaklaşıyoruz. Diyoruz ki; Ey Erdoğan var tekniğinle bize saldırdın ama biz yıkılmadık direniyoruz, direneceğiz ve Efrîn'i özgürleştireceğiz."