DAİŞ zulmünden kurtarılan Minbicli kadınlar: Tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz

  • 11:42 11 Ocak 2019
  • Güncel
Sîlva El-Ibrahîm
 
MİNBİC - Türkiye'nin operasyon hazırlığı yaptığı Minbic'te yaşayan kadınlar, topraklarını asla terk etmeyeceklerini belirterek, "Erdoğan'ın yeri Minbic'te yoktur. DAİŞ'in bize yaptığı zulmün tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Bu saldırı aslında demokrasi ve eşitliği hedef almaktadır” dedi.
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditleri devam ederken, bölgenin üzerinde en çok konuşulup, planlar yapılan kenti Minbic. Adeta bir kültür mozaiği olan kentte bugün Türkiye’nin tehditleri ve olası saldırı girişimlerine karşı yakın zamanda seferberlik ilan edildi. Hükümet yetkilileri Minbic'e yönelik olası saldırıyı, "Halkın DAİŞ'ten özgürleştirilmesi" olarak gerekçelendirirken, Minbic'te yaşayan kadınlar bu söylemelere ajansımız aracılığı ile cevap verdi.  
 
'Saldırı olursa halkımız katliam ile yüz yüze kalır'
 
Kadınlardan Zeheb El-Hemûd, Türkiye'nin saldırı gerekçesinin kabul edilir olmadığının altını çizerek, "Tayyip Erdoğan Suriye'de halklar arasında oluşan huzuru bozmaya çalışıyor. Tekrar halkı çatışmalı sürece sürüklemeye çalışıyor. Fakat bizler buna izin vermeyeceğiz. Yoksa halkımız katliam ile yüz yüze kalacak. Eğer bizler kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade koyarsak hiç kimse bizim toprakları işgal edemeyecek" dedi. 
  
'Halkların birliği hedef alınıyor'
 
Şemis El-Hemûd da, kadınlar olarak haklarının ayaklar altına alınmasını önlemek amacıyla çalışma içinde olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Şuan anlamlı ve eşit bir yaşam sürdürüyoruz. Fakat Türkiye Hükümeti bu birliğimizi bozmaya çalışıyor. Erdoğan aslında halkların birliğini hedef almış durumda. Bugün Türkiye'de huzur da barış ta demokrasi de yok. Ama Kuzey ve Doğu Suriye'de eşitlik ve demokrasi var. Saldırılarla bu sistemin yok edilmesi hedeflenmektedir. Ama biz Minbic halkları ve kadınları olarak buna karşı duracağız ve sonuna kadar demokratik haklarımızı kullanacağız." 
 
'Suriye halkaları birlik olmalı'
 
Kadınlardan Fatma El-Nasir ise, Suriye'de karışıklığın sona ermesinde halkların isteğinin etkisi olacağını belirterek, "Erdoğan'ın yeri Minbic'te yoktur. Sonuna kadar direneceğiz ve DAİŞ'in bize yaptığı zulmün tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. Suriye'ye işgal etme gözü ile bakanlar amaçlarına ulaşamayacaklar. Burada yeni bir katliamın yaşanmaması için uluslararası güçlerin misyonlarını yerine getirmeleri ve saldırılara izin vermemeleri gerekiyor. Buna karşı da biz Suriye halkları birlik olmalı ve saldırılar karşısında yek vücut olmalıyız" diye konuştu.