Leyla Güven: Cezaevine yürüyenlerin sesi bana ulaştı

  • 12:34 11 Ocak 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ  - Tecride karşı girdiği açlık grevinin 65’inci gününe giren Leyla Güven, dün kendisine destek için tutuklu bulunduğu cezaevinin önüne yürüyüp, seslerini duyduğunu belirttiği herkese sevgilerini iletti.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebi ile açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 65'inci gününe girdi. Dün akşam avukatı Gülşen Özbek ile görüşen Leyla, bugün avukat görüşüne çıkamadığı öğrenildi. Müvekkilini görmek için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne giden avukat Reyhan Yalçındağ, Leyla'nın görüşmeye çıkamadığını açıkladı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Leyla ile telefonda görüşen kızı Sabiha Temizkan, sağlık durumu daha da kötüleşen annesinin cezaevi personelinin yardımı ile telefonun başına gelebildiğini paylaştı. 
 
Hakkında yer alan haberler nedeniyle annesine Yeni Yaşam Gazetesi’nin bugünkü sayısının cezaevi idaresi tarafından verilmediğini de belirten Sabiha, annesinin yine dün kaldığı cezaevinin önüne yürüyüş gerçekleştiren halkın seslerini duyduğunu ve herkese sevgilerini ilettiğini aktardı.
 
Sabiha’nın Twitter hesabından yaptığı o paylaşım şöyle: 
 
“Annemle telefon görüşmesi yaptık. Personelin yardımıyla telefonun başına gelebildiğini söyledi. Bugün Yeni Yaşam Gazetesi (@yeniyasamgazete) kendisine verilmemiş. Gerekçe #LeylaGüven haberleri! Cezaevi önüne yürüyenlere sevgileri var, ‘Sesleri bana ulaştı’ dedi.  #LeylaGüven65gün”
 
Leyla Güven’in durumuna dikkat çekmek için dün HDP’li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir partili grubu dün kaldığı Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yürümek istemiş, fakat polis engeli ile karşılaşmıştı. Engellemeye rağmen cezaevi önüne gelen partililer, burada yaptıkları açıklama sırasında polislerce darp edilmişti.