3 yıldır iki mezar taşı arasında üçüncü taşı bekliyor!

  • 09:08 11 Şubat 2019
  • Yaşam
ŞIRNAK - Cizre’deki yasak sırasında yaşamını yitiren kızı Hacer’in kemiklerini arayan ve her Perşembe gittiği mezarlıkta kardeşi ve oğlunun mezarlarının ortasında oturan Hezne Arslan, üçüncü mezar taşı için mücadele ediyor. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında bodrum katlarında 100’ü aşkın kişinin yakılmış halde cenazesine ulaşıldı. 7 Şubat 2016 gecesi saat 22.00’da bodrumların olduğu bölgeden büyük bir patlama sesi duyulduktan sonra ayrı ayrı cenazeler çıkarıldı. Ailelerin günlerce teşhis için mücadele ettiği cenazelerden bazıları hala bulunabilmiş değil. Her Perşembe yaşamlarını yitiren çocuklarının mezarını ziyaret eden aileler için Şubat ayı ayrı bir anlam taşırken, 3 yıldır çocuklarının kemiklerini arayan aileler var. 
 
Kızı Hacer Arslan’ın cenazesini arıyor
 
Yaşananları tek bir gün dahi unutmayan Cizre halkı, her Perşembe yitirdiği evlatlarını ziyaret ediyor. Kardeşi ve oğlunu yasakta kaybeden Hezne Arslan, bodrumlarda da kızı Hacer Arslan’ı kaybetti. 3 yıldır kızını arayan Hezne, her hafta gittiği mezarlıkta bir de kızına ait mezar taşının olması için mücadele ediyor. Kızını bulduğunda onu da kardeşi ve oğlunun arasına defnetmek isteyen Hezne, 2016’dan sonra her Şubat ayını “kapkara ve bulutlu” geçiriyor. Ortasına oturduğu iki mezar taşının arasında gözleri boşluğa bakan ve üçüncü taşın gelmesi umuduyla her yeni güne uyanan Hezne, “Ne gece ne de gündüz uyuyabiliyorum. Sanki boğuluyorum” diyor. 
 
Hezne, “Geceleri kızımı düşünmekten uyuyamıyorum. Her gün belki bulurum umuduyla uyanıyorum ama nafile. Umudum var ‘iki mezar taşım var bir diğeri ne zaman gelecek’ diye umutlu olur mu insan ben umutluyum. Kızımın kemiklerini bulmak için son nefesime kadar mücadele edeceğim” ifadelerini kullanıyor. 
 
Oğlundan geriye kalan son parça!
 
Kardeşi ve oğlu Mehmet Sait Arslan’ın mezar taşlarını öpen Hezne, mezarlıktan ayrılmadan önce oğlunun mezar taşındaki üzerinde kan izlerinin olduğu kefiye dikkat çekiyor.  Hezne, “Bak bu benim oğlumun çatışmalarda üstünden çıkan kefi, ondan geriye bana kalan son parça” diye paylaşıyor.