Soxaneke sakinleri: Asıl toprağımızı işgal edenler buraları terk etsin

  • 09:04 24 Şubat 2019
  • Yaşam
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Saldırıların hedefi olan Şerawa ilçesinin Soxaneke köyünde yaşayan kadınlar, her gün ağır silah ve top atışlarının sesi ile uyandıklarını belirterek, "Burası bizim toprağımız. Asıl toprağımızı işgal edenler buraları terk etsin. Saldırılarla toprağımızı kirleteceğini sananlar iyi bilsinler ki bizim toprağımız her zaman berrak ve temiz kalacaktır" dedi.   
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların Efrîn'e dönük saldırıları sonrası halkın büyük çoğunluğu Şerewa ilçesine ve Şehba Bölgesi'ne göç etmek zorunda kaldı. Son bir yıldır Efrîn'in Şerewa ilçesi de saldırıların hedefinde. Özellikle de Soxaneke köyü hemen her gün havan, top ve ağır silahlar ile saldırı altında tutuluyor. Mikrofonumuzu saldırıların hedefi olan ve topraklarını terk etmeyen köy sakinlerine uzattık. 
 
'Bizi köyümüzden etmek istiyorlar'
 
Kadınlardan Ayten Mamo, her gün obüs ve havan sesleriyle uyandıklarını söyleyerek, "Soxaneke köyünde oturuyoruz. Türk devleti ve çeteleri her gün köyümüze saldırıyorlar. Zaten Efrînimizi işgal ettiler. Bugün de bizi köyümüzden etmek istiyorlar. Ancak amaçlarına ulaşamayacaklar. Biz burada doğup büyüdük. Toprağımızı bırakıp nereye gideceğiz? Erdoğan bizden ne istiyor? Her gün köyümüze saldırarak ne elde ediyor? Çocukları korkutmak marifet midir? Erdoğan ne yaparsa yapsın köyümüzden çıkmayacağız. Efrînimizi istiyoruz. Efrîn işgalcilere kalmayacaktır" diye tepkisini dile getirdi.
 
'O zeytinleri Erdoğan için ekmedik'
 
Curiye Mihemed de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a şöyle seslendi: "Her gün köyümüze saldırarak bizi korkutacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Biz niye korkalım. Biz kimsenin toprağını işgal etmedik ki korkalım.  Asıl bizim toprağımızı işgal edenler korksun. Her gün köyümüzü bombalayarak köyümüzü bırakıp gitmemizi istiyorlar. Biz köyümüzü hırsız, talancı ve tecavüzcü çetelere bırakmayız. Biz o zeytinleri ne Erdoğan ne de çeteleri için ekmedik. Bu yüzden diyorum ki Erdoğan aklını başına al. Efrînimizden çık.  Çıkmasan da Efrîn sana kalmayacak."
 
'Toprağımız temiz kalacak'
 
Topraklarına bağlı olduklarını ve ne olursa olsun bırakmayacaklarının altını çizen Curiye, "Ağır silahlarla köyün içini hedef alarak bizi korkutacaklarını sanıyorlar. Ancak bizde yürek var, korkmuyoruz. Haklı olan korkmaz, haksız olan her zaman korkar. Saldırılarla toprağımızı kirleteceğini sananlar iyi bilsinler ki bizim toprağımız her zaman berrak ve temiz kalacaktır" dedi. 
 
'Biz onların bir karış toprağını işgal etmedik'
 
Bir başka köy sakini Zelluh Mihemed de, "Ben anlamak istiyorum Erdoğan bizden ne istiyor" diye sordu. Zelluh, " Efrîn'e ağır silahlarla saldırdılar, insanlarımızı katlettiler, doğamızı talan ettiler, her şeyimizi çaldılar. Bugün de Soxaneke köyüne aynısını yapmak istiyorlar. Biz Erdoğan'ın bir karış toprağını işgal etmedik. Neden bunu bize yapıyor. Amacı nedir bizi toprağımızdan ederek ne elde edecekler. Her gün köye saldırarak çocukları korkutuyor. Çocuklar bir yandan korkarken diğer yandan ise yaşamlarını ağır silahlar altında sürdürüyorlar" diye konuştu. 
 
'Çeteleri gören oğlum şoka girdi'
 
Köylerine dönük saldırıların biran önce durmasını isteyen Zelluh, tahammüllerinin kalmadığının söyledi. Bir grup çete tarafından önceki gün 40 koyununun çalındığını belirten Zelluh, "Koyunları otlatan 10 yaşındaki oğlum çeteleri görünce şokta kalıyor ve kendisini zorla kurtarıyor. Ne yaşadığını bize anlatamadı. Hala onu doktorlara götürüyoruz. Bunlar insan olamazlar, 10 yaşındaki çocuk onlara ne yapmış ki bu derece psikolojisini bozuyorlar. Savaşın da bir kuralı vardır. Bunlarda ne kural ne de ahlak vardır. Biz önderliğimize sonuna kadar bağlıyız. Sanmasınlar ki önderliğimiz dört duvar arasındadır felsefesi ile mücadele ediyoruz" diye ekledi. 
 
'Asıl toprağımızı işgal edenler gitsin'
 
Kadınlardan Nazliye Ömer de şöyle konuştu: "Kendi toprağımızda yaşıyoruz. Toprağımızı bırakıp bir yere gitmeyeceğiz. Asıl topraklarımızı işgal edenler geldikleri yere gitsinler. Eşim şehit ve onunla gurur duyuyorum. Onun davasını sürdürmek için elimden geleni yapacağım. Bu kadar şehit verdik, şehitlerin kanı boşa gitmeyecektir. Efrîn'i talan ettikleri yetmedi mi? Türk devleti ve çeteleri Kürtlerin kanında boğuldular, hala kana doymadılar. Biz davamıza toprağımıza bağlıyız ve hiç bir zaman bırakmayacağız."