Tuzla’daki ağır koku hakkında soruşturma başlatıldı

  • 12:42 26 Şubat 2019
  • Yaşam
İSTANBUL - Tuzla Devlet Hastanesi civarındaki ağır koku ile ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, “çevreyi kasten kirletmek” suçundan soruşturma başlattı. 
 
Tuzla'da, İçmeler Mahallesi Tuzla Devlet Hastanesi civarındaki koku paniğe neden oldu. Kaynağı henüz belirlenmemiş koku için yapılan ihbar üzerine olay yerine İGDAŞ, itfaiye, zabıta ve polis ekipleri sevk edildi. Bazı cihazlarla rögarlarda ve değişik noktalarda ölçümler yapıldı. 
 
Ekipler sokaklardaki rögar kapaklarını tek tek açıp kanalizasyona su basıyor. Olay yerinde çalışma yapan ekiplerden alınan bilgiye göre kanalizasyon sistemi içerisinde belli noktalarda oluşan birikintiler, çöküntüye yol açıp ağır kokuya neden olabiliyor. İçmeler’de de benzer bir durumun yaşanmış olabileceği ihtimaline karşılık ekipler rögar kapaklarını açıp, kimyasal maddenin seyreltilmesi ve tepkimeye girmesinin önlenmesi için kanalizasyon sistemine su basıyor. Açılan kapaklardan içeriye uzatılan gereçler yardımıyla dışarıya çıkarılan maddeler ise ölçüm cihazları yardımıyla inceleniyor.
 
Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “çevreyi kasten kirletmek” suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında söz konusu kokunun kaynağının tespit edilmesi için incelemelerin devam ettiği de belirtildi.