Kadınlar Van Kalesi eteklerinde şifa topluyor

  • 09:03 12 Nisan 2019
  • Yaşam
VAN - Her yıl Nisan ayında Van Kalesi eteklerinde buluşan kadınlar, burada pancar ve tere toplarken, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarıyor. 
 
Baharın gelişiyle doğa yeşilin bin bir rengine bürünürken, kadınlar dağ eteklerinde ve dere kenarlarında pancar ve tere topluyor. Tarihi Van Kalesi eteklerinde öğle vaktinde bir araya gelen kadınlar da, sulak yerlerden yöresel yemeklerde kullandıkları pancar ve tere (duz) topluyorlar. 
 
Her yıl Nisan ayında ot toplamaya gelen kadınlardan Adalet Seyhan, “Baharın gelişiyle birlikte mahalledeki kadınlarla kalenin arka tarafına akın ediyoruz. Kendimiz için burada hem tere ve pancar otu topluyoruz hem de doğanın keyfini çıkarıyoruz. Tere otunu Van’ın yöresel yemeklerinden olan “keledoş”un içinde, salata ve sulu yemeklerin içinde kullanıyoruz” dedi.
 
‘Sağlıklı beslenmek için topluyoruz’
 
Topladıkları otların sağlık açısından çok faydalı olduğuna dikkat çeken Gozel Can ise, “Tere tansiyon, mide, şeker ve böbrek hastalığına karşı çok iyi. Fazla ot toplayarak kış aylarında da tüketmek için buzlukta saklıyoruz” dedi.