Yetkililerden köy halkına: Ölümünüzden kendiniz sorumlusunuz

  • 09:06 20 Nisan 2019
  • Yaşam
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Jandarma tarafından yasaklanan alt geçit yüzünden can güvenliklerinin olmadığını belirten Göksu köyü halkı, başvurdukları yetkililerin kendilerine, "Ölümünüzden kendiniz sorumlusunuz" dediğini iddia etti.
 
Güvenlik nedeniyle çoğu köyde yasaklanan alt geçit hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan yöre halkını zor duruma düşürdü. Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Göksu köyünde karayolunun geçmesi nedeniyle bir tarafta yerleşim alanları, bir tarafta ise çiftçinin tarla ve meraları kaldı. Köylünün, tarla ve meralarla bağlantısını sağlamak için yapılan alt geçidin yasaklanması sonucu ise yöre halkı yoğun trafik yüzünden hayvanlarını yolun karşı tarafına geçiremiyor. Köy halkı, koyun ve inek sürülerini karayolunun diğer tarafına mecburen geçirmek zorunda kaldıklarını belirterek isyan etti. Çocuklarının her gün yaşamlarını yitirmeyle karşı karşıya olduğunu ifaden köylüler, endişelerini ilettikleri yetkililerin kendilerine, "Olası ölümlerden siz sorumlusunuz" dediğini kaydetti.
 
'Karşıya uçarak mı geçelim istiyorlar?'
 
Gün içinde hızla geçen araçlara rağmen karşıya geçmek zorunda olduklarını belirten Ulmiye Sincar, olası ölümlerden endişe duyduklarını söyledi. Ulmiye,"Alt geçit derhal açılsın. Günde en az 5-6 kez karşıya geçmek zorunda kalıyoruz. Çocuklarımız karşıya geçmek zorunda. Yol çift şeritten oluşuyor. Diyarbakır'a giden araçların durak noktası dahi yolun karşısında bulunuyor. Alt geçit yok, üst geçit yok. Biz ve hayvanlarımız uçarak mı yolun karşısına geçelim istiyorlar? Çocuklarımızın ve yaşlılarımızın yaşamlarından endişe duyuyoruz" diye konuştu.
 
'Bize reva gördükleri duruma bakın!'
 
Alt geçidin olmayışının hayvancılık yapmaları önünde ciddi engel oluşturduğunu dile getiren Vezire Altun da, yasaklanan alt geçidin geri açılmasını istedi. Alt geçitten köylülerin de geçtiğini kaydeden Vezire, "Üst geçit yok. Bu nedenle bizler de hayvanlarımızın geçtiği alt geçidi kullanıyorduk. Alt geçidi yasakladıklarından bu yana korkarak karşıya geçiyoruz. Bize reva gördükleri duruma bakın. Neden bu duruma bir son vermiyorlar. Çalmadık kapı bırakmadık. Artık yeter!" diyerek tepki gösterdi.
 
'Artık yeter, ölelim mi?'
 
Sebahat Tosun yaşanan sıkıntıların köyde hayvancılığı bitirdiğine dikkat çekerek, sorunun derhal yetkililer tarafından çözülmesini istedi. Sebahat, "6-7 aydır bu sorunu yaşıyoruz. Artık yeter! Hayvanlarımızı karşıya geçirinceye kadar akla karayı seçiyoruz. Perişan olduk. Ölelim mi?" diye sordu.
 
Yasak sonrası yaşanan ölümlerden köylü sorumlu!
 
Jandarma tarafından güvenlik gerekçesiyle kapatılan ve izin verilmeyen alt geçidin köy halkına büyük mağduriyet yaşattığını belirten Mehmet Halim Demir, sorunun çözülmesi için çalmadık kapı bırakmadıklarını ancak herhangi bir cevap alamadıklarını ifade etti. Mehmet, "Bu köy hayvancılığı ile bilinen bir köy. Alt geçidimiz olmadığı için hayvanlarımızı meraya götürmekte büyük zorluk yaşıyoruz. Yalnızca bize ait en az bin tane küçükbaş hayvanımız, beş yüzden fazla ise büyük baş hayvanımız var. Köyün tüm hayvanları düşünüldüğünde bu sayı oldukça fazla. Üst geçidimiz olmadığı için köy halkı da alt geçidi kullanıyordu. Ama şu an gerek bizim gerek ise hayvanlarımızın hayatı büyük risk altında. Günde en az beş kez karşıya geçmek zorundayız. Bu durum bizleri ölüme karşı savunmasız bırakıyor. Üst geçit istiyoruz, onu da yapamıyorlar. Başvurduğumuz yetkililer ise bize, 'Ölümünüzden kendiniz sorumlusunuz'  dedi. Yani şu an köylü ve hayvanları kaza sonucu ölürse, bunun sorumlusu yine köylünün kendisi olacak. Biz bu mesuliyeti almak istemiyoruz" diye konuştu.
 
'Okula gidemiyoruz'
 
Mikrofon uzattığımız köyün çocukları ise, "Her gün kardeşlerimiz ile birlikte bu yoldan karşıya geçmek zorundayız. Çok zorlanıyoruz. Karşıya geçerken çok korkuyoruz. Bizleri biri görsün ve bu duruma bir önlem bulsun. Bir defasında annem karşıya geçerken yere düştü, araba çarpacak diye çok korkmuştum. Bu durumun tekrar yaşanmasını istemiyorum" diyerek yetkililere seslendi.
 
"Bu köyde kimse yaşamıyor mu sanıyor devlet?" diye soran Asya Tosun, yaşananların köylüyü canından bezdirdiğini söyledi. 
 
'Köyde yaşayamaz duruma geldik'
 
Yasağın köyü yaşanamaz hale getirdiğinin altını çizen Fevziye Yıldız ise, yasağın derhal kaldırılmasını ve köyün yeniden yaşanabilir bir duruma getirilmesini istediğini dile getirdi. Yasaktan en çok da çocukların etkilendiğine dikkat çeken Fevziye, çocukların her gün birkaç kez bu yolu kullanarak okula gidiş-geliş yaptığını ifade etti. Yasağın köy halkının yaşam alanını daralttığını belirten Fevziye, "Bu yasak derhal kaldırılmalı. Aksi halde bu köyde yaşamamız imkansız" dedi.