Yaşam malzemelerine el konulan Bükeç köyünde yasak

  • 17:56 1 Mayıs 2019
  • Yaşam
VAN - Gürpınar'ın Bükeç köyünde evlerindeki erzakların "sığınaklardan ele geçirilen malzeme" olarak servis edildiğini belirten yurttaşlar, ilan edilen yasak nedeniyle evlerine gidemediklerini belirterek, duyarlılık çağrısı yaptı. 
 
Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Bükeç (Aşqan) köyüne operasyon düzenleyen asker, yurttaşlara ait yaşam malzemelerini meydana toplayarak, “sığınıklardan ele geçirilmiş malzeme” olarak basına yansıttı. Operasyonun devam ettiği köyde giriş-çıkışlar yasaklandı. 25 Nisan'da düzenlenen baskın ardından köyden ayrılan ancak şimdi yasak nedeniyle evine dönemeyen Kenan Koçak, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. 25 Nisan günü hakkında arama olduğu belirtilen kişiler için düzenlenen operasyonla gelen askerlerin evleri aradığını belirten Kenan, "Basına örgüt malzemesi olarak yansıttıkları malzemeler biz köylülerindir. Evin damından damlayan suyun zarar vermemesi için erzaklarımızı lojmana bırakmıştık. Evlerde ve lojmandan alınan erzakları, köy meydanında topladılar. Daha sonra bir kısmını dereye attılar. Kalanları ise köy meydanında yaktılar. Evimizden ve lojmandan alınan erzakları örgüt malzemesi olarak yansıtılması doğru değil" dedi. 
 
Baskından sonra işleri nedeniyle ilçe merkezine gittiğini ancak şimdi köye giriş-çıkışların yasaklanması nedeniyle dönemediğini söyleyen Kenan, "Köyümüze giremiyoruz. Muhtarın uğraşmasına rağmen köyümüze giremiyoruz. Bu baskıların son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
‘Evlerimize giriliyor, erzakımız dağıtılıyor’
 
Güvenlik nedeniyle ismini paylaşmak istemeyen bir köylü ise baskın sırasında yaşananları şöyle anlattı: "Bizim olan malzemeyi, erzakları örgüt eşyası diye kamuoyuna sunuyorlar. Bu durum kabul edilemez. Kırkgeçit Karakolu askerleri köylerimizi kuşatmış durumda. Kamuoyundan beklentimiz duyarlı olmaları ve bu zulme son vermeleridir. Evlerimize giriliyor, erzakımız dağıtılıyor ve buna da ‘operasyon’ deniliyor. Bizler bu durumu kabul etmiyoruz ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Gereken her yere başvurumuzu yapacağız.”