Kadifekale sakinleri: Kim gelse önce hayatımıza müdahale ediyor

  • 09:03 26 Mayıs 2019
  • Yaşam
İZMİR - İstimlak planlanan Kadifekale Mahallesi’nde 50 yılı aşkın bir süredir yaşayan kadınlar, “Kim gelse önce bizim hayatımıza müdahale ediyor. Biz de vergi veriyoruz ama bize sormadan planlar yapılıyor” dedi. 
 
İzmir’in Konak ilçesinde, 1960’lardan sonra farklı tarihlerde göç alan 5 mahallesinde uzun süredir kentsel dönüşüm ve istimlak planı hayata geçirilmeye çalışılıyor. İzmir’i tepeden gören antik kale ve etrafında bulunan Ballıkuyu, Kosova, Yeşildere ve Kocakapı mahallelerinde kentsel dönüşüm, Kadifekale Mahallesi’nde ise istimlak planlanıyor. Her mahallede 5 bin ile 10 bin civarında insan yaşıyor. 
 
Çoğunluğu Mardin’den göç etmek zorunda bırakılanların oluşturduğu Kadifekale’de yaşayan yurttaşlar, evlerine tebligat gönderilmediği halde İzmir Büyükşehir Belediyesi Emlak Daire Başkanlığı’na çağırıldıklarını, Pazartesi günü avukatların gideceklerini söyledi. 
 
‘En düşük arsa bedeline göre fiyat biçiliyor’
 
Mahallede mimar, mühendis, Jeolog ve belediye memurlarından oluşan 5 kişinin evlerin değerini belirleyecekleri belirtildi. Mahalle muhtarı Davut Tekin ise, evlerin, değerine göre değil, İzmir’in en düşük arsa bedeline göre fiyatlandırılacağını söyledi. İstimlak edilecek alanlarda sadece moloz parası verileceğini kaydeden Davut, dar gelirli yurttaşların ellerine geçen para ile yeni yapılacak evleri satın alamayacaklarını, TOKİ evlerinde kiracı olarak ya da bankaya borçlu olarak yaşamayı istemediklerini ifade etti. 
 
‘Müktesep hak hiçe sayılıyor’
 
Hazine arazisi üzerine kurulan ve şehir nazım planına uygun olmamasına rağmen 50 yılı aşkın süredir burada yaşayanlar müktesep hak kazanmış durumda. Tandır ekmeği yaparak geçimini sağlayan Eytan Gülmez, Yeşildere Mahallesi’ndeki evi belediye tarafından yıkıldıktan sonra Kadifekale Mahallesi’ne taşındığını söyledi. 56 yıldır burada yaşayan Eytan, yeniden evinin yıkılması endişesi yaşadığını dile getirerek, “Belediye bize neden elektrik su, numarataj verdi madem yıkacaktı? Herkesin gözleri buraya dikilmiş. Nereye gidelim, burada büyümüşüz, hepimiz birbirimizi tanıyoruz. Küçük Mardin’dir burası” sözlerini kullandı. 
 
‘Tandır ekmeğini nerde yapıp satacağız?’
 
HDP’li olarak CHP’nin adayına oy verdiğini ancak Tunç Soyer’in teşekkür dahi etmediğine ilişkin sitemde bulunan Eytan, “Kim gelse önce bizim hayatımıza müdahale ediyor. Seçim bitti kimse kalmadı. Bize hizmet etmesini beklerdik ama evlerimizi yıkmaktan bahsediyorlar. Biz de vergi veriyoruz. Burada yaşayanlara da sorulmalıydı. Tandır ekmeği satıyoruz taşınsak ne yapacağız” diye konuştu. 
 
‘Komşuluklarımız bozulsun istemiyoruz’
 
Kosova Mahallesi’nde 50 yılı aşkın süredir komşu olan Rahime Cantürk ve Türkan Sürer komşuluk ilişkilerinin bozulmasını istemediklerini dile getirdi. Bütün çocukları evlendikten sonra yalnız yaşamaya başlayan 68 yaşındaki Rahime, “Komşularımla huzurluyum, biz bize destek oluyoruz. TOKİ evlerini, apartmanı sevmiyorum. Evler tamir edilse yeter. Suriyeliler, Türkler hepsi bir arada memnunuz birbirimizden. Burayla ilgili kararları biz alalım ama bize soran yok. Planlar bizden habersiz yapılıyor. Kimse bizim için bir şey yapmıyor” dedi.
 
‘Polis denetimi kadar uyuşturucu ve hırsızlık artıyor’
 
Kadifekale girişinde ve son durakta sık sık polis beklediğini, polis ve bekçilerin sürekli mahallelerde devriye gezdiğini söyleyen Türkan Sürer de şunları dile getirdi: “5-6 yıldır burası değişti, uyuşturucu hırsızlık arttı. Çünkü devlet bir yandan alıyor diğer yandan bırakıyor. Kalede, girişte polis bekliyor polis varsa insanlar hiç mutlu olur mu? Rahatsız oluyoruz. Zamanında kimse önemsemezken Kadifekale şimdi cazibe merkezi. Bizi buradan gönderirlerse ancak memleketimize gideriz ama memleket de kalmamış. Bütün memleketi yıktılar yaktılar buraya kaçtık çare gene memleketimize dönmek olacak.” 
 
‘Komşuların desteğini yitirmek istemiyor’
 
Suriye’deki savaş nedeniyle 6 yıl önce Qamışlo’dan gelen bir kadın da Kürtçe bilenlerin arasında olduğu için zorlanmadığını söyledi. Oturduğu evden çıkmak istemediğini ifade eden kadın, devletten aldığı 100 liralık yardımın kesildiğini, komşuların kendilerine destek olduğunu ekledi.