Bir çok kültüre kapılarını açan Kadifekale’ye bayram gelmedi!

  • 09:01 6 Haziran 2019
  • Yaşam
İZMİR - Yıkımla karşı karşıya kalan Kadifekale sakinleri, sit alanı olduğu bilinmesine rağmen imara açılarak ev yapmalarına izin verenlerin bugün yok pahasına kendilerini çıkarmak istediğini belirterek, “Devlet bize bayram yaşatmıyor.50 yıl önce neredeydi” sözleri ile tepkisini dile getirdi.
 
İzmir’in Kadifekale semti, sit alanı olmasına rağmen 50 yıl önce imara açıldı. İzmir’e farklı nedenlerle göç etmek zorunda kalan yurttaşlar buradan aldıkları ev ve arsalara yerleşerek kendi yaşamlarını kurdu. Son yıllarda Kadifekale semtinde yaşayanlar her an evlerinin yıkılmasıyla karşı karşıya. Bayram öncesi istimlak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesince görüşülmek için çağırılan aileler umutsuz. Aileler yerlerinden çıkarılmak istemiyor. Çıksalar dahi kendi yaşam şekillerine uygun yerlere zarara uğramadan yerleştirilmek istiyor. 
 
‘Devlet 50 yıl önce neredeydi’ 
 
50 yıl önce Mardin’den Kadifekale’ye göç eden Rahime Bahur, evlerinin yıkılmasıyla beraber 5 ailenin evsiz kalacağını söyledi. Devletin 50 yıl önce taşındıklarında bu alanın sit alanı olmasına rağmen yapılaşmaya teşvik ettiğini belirten Rahime, “Şimdi ise evlerimiz moloz parasına verilmek isteniyor. Benim 8 çocuğum var. Bayramlarımız, mahalledekiler tanıdık akraba olduğu için çok güzel geçerdi. Apartmanlara geçsek kimse bizim kapımızı çalmaz. Zaten evimizin değerini vermezler. Biz evimiz yıkılmasın istiyoruz. Alsancak’ta daire verseler buraya değişmem. Evet devletin kazı hakkı var ama 50 yıl önce neredeydi? Ömrümüz burada geçti. Evlere yeni tadilat yaptık” dedi.
 
‘Bize bayram yaşatmadılar’ 
 
Mardin’deki köylerinin 20 yıl önce talan edildiğini ve mecburen buraya göç ettiklerini belirten Caziye Hayri de çok cüzi bir kira ödeyerek ancak geçinebildiğini belirtiyor. Burayı da yıkarlarsa yaşayabilecekleri yer kalmayacağını dile getiren Caziye, “Bize bir tırnak kadar hak bile verilmiyor. Kaç senedir bizden elektrik, su parası alıyorlarsa ‘burada varız’ demektir. Bize bayram gelmedi kaygı içindeyiz. Köyde olsaydık sadece elektrik faturamız olurdu. Domates bahçedendi, keçilerimiz vardı ama evimizi talan ettiler buraya taşındık, devlet bize burada da bayram yaşatmıyor” dedi.