Berivanların tehlikeli yolculuğu

  • 09:03 25 Haziran 2019
  • Yaşam
Zeynep Turgut
 
VAN - Çatak’ın Batıkan (Tanrıverdi) köyünden yaylaya çıkan kadınlar, uçurum ve kayalarla dolu tehlikeli yolları aşmak zorunda kalıyor. Belediyeden yol isteyen kadınlar, “Yetkililer talebimize yanıt vermiyor. ‘Kime oy verdiyseniz o yapsın’ diyorlar” dedi.  
 
Van'ın Çatak ilçesine bağlı Batıkan (Tanrıverdi) köyünde yaz aylarında yüksek kesimlerde otlatılan koyunlar, berivanlar tarafından zorlu bir yolculuğun ardından sağılıyor. Sabah kahvaltısının ardından atlara binerek veya yaya olarak yollara düşen berivanlar, köye uzak olan Alandeşt Yaylası’na gidiyor. Yaklaşık 3 saatlik zorlu yolculuğun ardından koyunlarla buluşan berivanlar, buradaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra bin 300 koyun ve keçiyi tek tek sağarak, elde ettikleri sütü süzgeçten geçirip huniler yardımıyla bidonlara dolduruyor. Yayladaki bu uğraşın ardından süt bidonlarını sırtlayan berivanlar, en tehlikeli yollardan tekrar evlerinin yolunu tutuyor. Uçurum ve yokuşlu yollardan ölümle burun buruna gelen berivanlar, yayla yollarının yapılmamasından dolayı tepkili. 
 
Bugüne kadar Batıkan köyünde 5 kadın attan düşerek sakatlandı. Yolların bu durumunu belediye ve muhtarlığa ileten kadınlar, herhangi bir cevap alamadı. Yıllardan beri bu zorlu yolculukla baş etmeye çalışan berivanlar, yaylalarına yolların açılmasını istiyor. 
 
Ölümle burun buruna bir yolculuk!
 
Nazdar Civakli, her gün ölümle burun buruna geldiklerini belirterek, “Her gün sabahın ilk ışıklarıyla yola koyuluyoruz. Yaylalarımız çok güzel ama gidilmesi bir o kadar da zor. Yıllardan beridir yaylalarımıza yol gitmiyor. Bu bölge yasaklı olmamasına rağmen bugüne kadar herhangi bir yol çalışması yapılmadı. Bölge halkı hayvancılık yaparak geçimi sağlıyor ancak bu tehlikeli yollardan kaynaklı insanlar gelmemeyi tercih ediyor. Ölümlere sebep olmadan bir çare bulunmalıdır” dedi. 
 
‘Yaylalarımıza yol açsınlar’
 
Muhtar ve belediyenin diğer köylerin yollarını yaptırdığını ancak kendi yollarının yapılmadığını kaydeden Nazdar, “Defalarca yetkililerle paylaştık ama bize dönüş olmadı. Bizim belediyeden tek isteğimiz yaylalarımızın yollarının yapılması” diye belirtti.   
 
Belediye yetkilileri: Kime oy verdiyseniz o yapsın 
 
Xezal Balta da, yaylaya ulaşan başka bir yol olmadığını belirterek, “Sadece bir kaya düşse ya da ayağımız kaysa bu bizim ölümümüze sebebiyettir. Bu yollarda bir sürü insan atlardan düşerek sakat kaldı. Belediye, ‘kime oyunuzu verdiyseniz gelip yollarınızı yapsın’ diyor. Biz bu tavrı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
‘Yıllardır bu çileyi çekiyoruz’
 
Hayvancılık yaparak geçimlerini sağladıklarını söyleyen İpek Alkan ise, şunları kaydetti: “Çok yoruluyoruz akşama kadar çalışıyoruz. Bütün zorlu yollara rağmen geliyoruz ve koyunlarımızı sağıyoruz. Yollarımız çok kötü. Bir düşerse onun cenazesine bile ulaşılamaz. Yıllardır bu çileyi çekiyoruz. Bizim talebimiz esas alınmıyor. Belediyeden talebimiz yollarımızı yapsınlar.”