ETİ Bakır A.Ş’den köylülere yasak: Kendi tarlanıza giremezsiniz!

  • 09:04 30 Haziran 2019
  • Yaşam
MARDİN - Mazıdağı'nda ETİ Bakır A.Ş'ye ait maden işletmesinin köylülere ait ekili arazide yaptığı kazı çalışması devam ediyor. "Şantiye sahasıdır " tabelasının dikildiği alanda köylüler, kendi arazilerine girmelerinin de yasaklandığı söyledi. 
 
Mardin'in Mazıdağı ilçesinde ETİ Bakır A.Ş.'ye ait fosfat yatakları ile bilinen maden nedeniyle bölgede yaşayan yurttaşlar mağdur edilmeye devam ediliyor. 2017 yılının Temmuz ayında yapılan özelleştirme sonrası maden yatağının Cengiz Holding’e geçmesi ile birlikte yurttaşlara, “Evlerinizi ve meralarınızı boşaltın” tebligatı gönderilmişti. Tebligatın ardından dava açan köylülerin tarlalarından geçtiğimiz aylarda işletme tarafından kepçelerle kazı başladı. Köylülerin tapulu arazilerinde yapılan kazı sonrası Kocakent (Tezne) köyüne giden yolun girişi de kapatılırken köylüler, kazının devam ettiği ekili alana giremediklerini ifade etti. 
 
Köylülere her gün askerler tarafında müdahale ediliyor!  
 
Daha önce de mera ve ağaçlık alana giren kepçelerle kazı yapmak isteyen heyet, geçtiğimiz ay şantiye alanına yakın Kocakent’teki yurttaşlara ait tarım alanlarına girdi. Arazilerin tapularının olması ve hukuki sürecin devam etmesine rağmen araziye giren kepçelere karşı köy halkı direnişe geçti. İlk günden şu ana kadar kazıya izin vermek istemeyen ve buna karşı çıkan köylüler, sürekli olarak askeri müdahale ile karşılaştıklarını ve 28 kişinin gözaltına alındığının altını çizdi. Ekili tarım arazilerine “Şantiye sahasına girmek tehlikeli ve yasaktır” tabelası dikilirken, onlarca dönümlük arazinin içinde birden fazla kepçe kazı yapıyor. 
 
Köylülerin ekili tarlaya girmesi yasaklandı! 
 
Özelleştirme sonrası bölgede bir siyanür havuzunun da kurulmaya başladığı iddia edildi. 2 yıl önce 1975 yılında alınan istimlak kararı göz önünde bulundurularak kendilerine gönderilen tebligatı tanımadıklarını belirten yurttaşlar, mera ve tarım arazilerini kimseye bırakmayacaklarını vurguladı. Tarım arazilerinin kazılmasının ardından köy yollarına da barikat kurulduğunu ifade eden köy halkı, girişleri kapatan işletmenin şimdi de kazının yapıldığı ekili alana girmelerine izin verilmediğini belirtti.
 
‘Tüm emeğimiz boşa gitti'
 
Tapulu arazilerine giremediklerini kaydeden köylülerden Hacı Otay, "Bu kazı yapıldığı günden bu yana defalarca müdahale ettik her seferinde de bize saldırdılar. Geçtiğimiz gün de yine 28 kişiyi gözaltına aldılar. Neden kimse sesimizi duymuyor. Önce köyün yolunu kapattılar şimdi de tarlalarımıza girmemize izin vermiyorlar. O kadar ekim yaptık, emeğimiz hepsi boşuna gitti" tepkisini dile getirdi.