Derme çatma barakasını terk edilen kedilere de yuva yaptı

  • 09:09 2 Temmuz 2019
  • Yaşam
Filiz Zeyrek
 
MERSİN - Silifke’nin Yenibahçe köyünün yakınında bulunan ormanda 50’ye yakın kediye bakan engelli Fatma Oğuz, yaşamındaki zorluklara rağmen, kediler için elinden geleni yapıyor. Fatma, özellikle hayvan severlere seslenerek hem kendisi hem de kedileri için yardım istiyor. 
 
Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yenibahçe köyünün yakınında bulunan ormanda, derme çatma bir barakada 70 yaşındaki kardeşiyle yaşayan 75 yaşındaki engeli Fatma Oğuz, 50'ye yakın kedinin bakımını üstleniyor. 2 yaşında bacağından felçlik geçiren ve bir daha yürümeyen Fatma, yıllardır ormanda yaşadığı barakada, terk edilen kedilere bakıyor. Bazen makarna, bazen ekmek pişirip “Hem biz yiyoruz hem kedilere veriyoruz” diye belirten Fatma, hayvan severlerden de destek istiyor. 
 
‘Sahipleri sıkılınca getirip ormana terk ediyor’ 
 
"Malum durumum ortada” diyen Fatma, gücü yettiğince kedilere baktığını söylüyor. Ama artık zorlandığını dile getiren Fatma, “Sahipleri onlardan sıkılınca getirip bu ormana terk ediyor. Kediler aç kalınca da benim etrafıma toplanıyorlar. Benim gibi engelli kediler de çok. Yürüme engelleri olan, kör olan, hasta olan kediler de var. Hiçbirini birbirinden ayırmıyorum. Hepsini çok seviyorum birer isim de koydum hepsine. Yoldaşlık ediyorlar bana” diyor. 
 
‘Soğuktan ölenler oldu’ 
 
Daha önce bir evlilik yapan Fatma, yaşamını şöyle anlatıyor: “7 çocuklu bir adamla evlendim. O da ölünce doğduğum bu orman evine gönderdiler. Yıllardır kardeşimle yaşam mücadelesi veriyoruz. Çok zor geçiniyoruz yine de idare ediyoruz. Ama bu hayvanlara yazık bakmasam hepsi ölür. Daha çoklardı geçtiğimiz kış soğuktan bakımsızlıktan 20'ye yakın kedi öldü.” 
 
‘Gücüm yok artık’
 
Kedileri getirip ormana terk eden insanlara tepki gösteren Fatma, “Bakamıyorsanız onları niye yuva sıcaklığına alıştırıp sonra terk ediyorsunuz?” diye soruyor. Kedilerin bu yüzden daha fazla zorlandığını aktaran Fatma, “Bize de bu kedilerde yardım etsinler. Özelikle hayvan severlere sesleniyorum. Gelin sahip çıkın benim gücüm yok artık. Geçen seçimler öncesinden belediye çalışanı olduğunu söyleyen bir kadın gelmişti bir iki kez kedi maması getirmişti onu da yemiyorlar zaten. Seçimde bitti kadın da gitti. Devletin hiç yardımı yok aldığım birkaç kuruş maaştan başka” ifadelerini kullanıyor.