Restore edilen tarihi köprü çöktü: Valilik iklim değişikliğine bağladı

  • 18:44 10 Temmuz 2019
  • Yaşam
RİZE - Geçen yıl restore edilen Ambarlık’taki tarihi taş kemer köprü çöktü. Valilik, köprünün yıkılmasını iklim ve doğa koşulları sonucu statiğinin bozulmasına bağladı. 
 
Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer köprü çöktü. Salarha Deresi üzerine 18'inci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yükseklikteki köprü, bu sabah saatlerinde çöktü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulunurken, Valilik tarafından çökmeye ilişkin açıklama yapıldı. 
 
Rize Valiliği, Ambarlık köyünde çöken 300 yıllık taş kemer köprü ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, köprünün yıkılmasını iklim ve doğa koşulları sonucu statiğinin bozulmasına bağladı. 
 
Yeniden restorasyonun da yapılacağı belirtilen Valiliğin açıklaması şu şekilde: 
 
"Köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalar esnasında herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdahale yapılmadığı, sadece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Köprünün yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alınan tarihi köprünün aslına uygun olarak tekrar inşa edilmesi için Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünce gerekli çalışmalar 1 hafta içinde başlanacaktır."