Küçükçekmece’de Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi açılacak

  • 16:15 4 Ekim 2019
  • Yaşam
İSTANBUL - Küçükçekmece Belediyesi, Hayvanları Koruma Günü kapsamında hayvan severlerle bir araya geldi. Programda, ilçede Sokak Hayvanları Yaşam Alanı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılacağı duyuruldu.
 
İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, Hayvanları Koruma Günü kapsamında Selçuklu Sosyal Tesislerinde hayvan severlerle bir araya geldi. Etkinlikte Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Sokak Hayvanları Yaşam Alanı ve Rehabilitasyon Merkezi” açılacağını duyurdu.
 
2020 Şubat ayında tamamlanması planlanan rehabilitasyon merkezinde beş veteriner hekim ve bir veteriner teknikeri görev yapacak. Merkez 100 köpek, 200-250 kedi, 50 engelli kedi ve 50 kanatlı hayvan kapasiteli olacak.
 
‘Barınak değil, rehabilitasyon merkezi’
 
Rehabilitasyon merkezine ilişkin konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Kentte daha fazla adalete ve saygıya ihtiyacımız var. Hayvanların barınağa değil, doğal ortama ihtiyacı var. Yapacağımız merkez, barınak değil, rehabilitasyon merkezi olacak. Sokakta ayağı kırılmış hayvan burada tedavi edilecek. Daha sonra da alındığı yere iade edilecek” dedi.
 
Yapımı devam eden tesis, toplamda 8 buçuk dönümlük alanda modern ve çevreye duyarlı bir rehabilitasyon merkezi olarak tasarlandı. Tesis bünyesinde sokak hayvanlarının tedavilerine yönelik, röntgen odaları, ameliyathaneler, laboratuvar, eczane, bulaşıcı hastalıklar karantina odaları, kanatlı hayvanlar için kafesler ile kedi ve köpek bakım alanları bulunacak.