Bir yaşam bir direniş öyküsü: Hiçbir zorluk erkeğin şiddeti kadar kötü olamaz

  • 09:02 19 Kasım 2019
  • Yaşam
VAN - Çaldıran’da çocuk yaşta evlendirilen Selvi Elma, eşi öldükten sonra tüm baskılara rağmen ikinci kez evlenmeyi reddeder. 22 yıldır yalnız yaşamayı, “Tek başıma rahat ve özgür bir şekilde yaşam sürdürüyorum. Köylülere göre ‘kadın erkek olmadan yaşayamaz.’ Asıl kadın, erkek olmadan dilediği gibi yaşam sürdürebilir” sözleriyle özetleyen Selvi, yeniden evlenmediği için 20 yıl gençleştiğini söylüyor.  
 
Çocuk yaşta evlendirmelerin önünü açmaya çalışan “istismar yasasının” ikinci yargı paketine gireceği yönünde tartışmalar devam ederken, binlerce kadın bu zihniyet ile mücadele ediyor. Eril zihniyetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin dayatmaları nedeniyle “evlilik” adı altında istismara maruz bırakılan çocuklar, sistematik şiddetle karşı karşıya kalıyor. Tüm bunlara karşı her bir kadının yaşam mücadelesi direnişin de örneği oluyor. 
 
Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Yukarı Sağmalı (Nuşar) köyünde yaşayan Selvi Elma (70), 8 yaşındayken babasını kaybettikten sonra, annesi aile büyüklerinin zoruyla amcası ile evlendirilir. Yıllarca sistematik şiddete maruz kalan Selvi, “Ben de amcamın kurbanı olarak 11 yaşında evlendirildim” diyerek yaşadıklarını anlatmaya başlıyor.
 
‘Daha neyin ne olduğunu bilmiyordum’
 
“Daha neyin ne olduğunu bilmiyordum. Evlendim ve büyüyene kadar her türlü şiddete maruz kaldım. Eşimin ailesinden şiddet gördüm ve artık eşimle ayrı eve çıkmak istedim. Ayrı eve de gittik yine şiddete maruz kaldım. Çocuklarımın olmamasından dolayı da eşimden şiddet gördüm” diye anlatan Selvi, 10 yıl sonra bir kız çocuğu dünyaya getirir. 
 
‘İkinci kez şiddet görmeyi nasıl kabul edebilirim?’
 
Selvi 48 yaşına geldiğinde evli olduğu erkek yaşamını yitirir. Bu kez de etrafındaki insanlar Selvi’ye yeniden evlenmesi için baskı kurar. “Yalnız yaşamamam için köylüler elinden geleni yaptı. Fakat ben kabul etmedim” diyen Selvi, “Birçok zorlukla karşılaştım ama hiçbir zorluk erkeğin şiddeti kadar kötü olamaz.  Zamanında o kadar çok erkek şiddetine maruz kalan bir kadın nasıl ikinci bir şiddeti kaldırabilir” diye soruyor. 
 
‘Asıl erkek olmadan rahat yaşanır’ 
 
“Ancak yıllar sonra gün yüzü gördüm” diyen Selvi, kızı da büyüyüp İstanbul’a taşındığı için 22 yıldır yalnız yaşıyor. Bu durumdan da çok memnun olduğunu söyleyen Selvi, “Kendi evimde rahat ve özgür bir şekilde yaşam sürdürüyorum. Köylülere göre ‘bir kadın erkek olmadan yaşayamaz.’ Asıl kadın erkek olmadan dilediği gibi yaşam sürdürebilir” diyor.
 
‘Evlenmediğim için 20 yaş gençleştim’ 
 
Evli olduğu erkeğin komşusuna dahi gitmesini engellediğini ifade eden Selvi, “Fakat şimdi 70 yaşındayım eşim olmadığı için 50 yaşında görünüyorum. Hiçbir eksiğim veya rahatsızlığım yok. Dilediğim gibi uyuyor, uyanıyor ve dilediğim kadar komşularımda oturabiliyorum. İkinci evlilik yapmadığım için köydekiler beni hor görüyordu ama ‘erkeksiz kadın yaşayamaz’ algısını kırdım. Artık kabul ettiler hatta yalnız da bırakmıyorlar, kadınlar sürekli bana ekmek, yemek getiriyor. Kendi koyunlarımı besliyor, kendi süt ürünlerimi üretiyorum. Hiçbir kadın yalnız yaşayamam dememeli, mücadele ederse yaşar çünkü” diye sözlerine ekliyor.