Kürtçeye tahammülsüzlüğe tepki: Biz rahatsız olmuyoruz

  • 16:54 20 Şubat 2020
  • Yaşam
DİYARBAKIR - Kürtçeye tahammülsüzlük göstererek, gençlerin şarkı söylemesini engelleyen zabıtalara çevrede bulunanlar, “Rahatsız olunacak o kadar çok şey varken bu gençlerin söylediği Kürtçe şarkılara mı taktınız? Biz vatandaş olarak rahatsızlık duymuyoruz” diyerek tepki gösterdi.
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii yakınlarında bir grup gencin enstrüman çalarak Kürtçe şarkılar söylemesi, zabıtalar tarafından engellendi. Zabıtaların “Burada şarkı söylemeyin, insanlar rahatsız oluyor, Kürtçe şarkı söylüyorsunuz bir de” demesine, çevredeki yurttaşlar tepki gösterdi. Yurttaşlardan biri “Burası camii önü değil, ezan okunmuyor, kimse namaz kılmıyor. Neden şarkı söyleyemesinler” dedi.
 
‘Kürtçe şarkılar mı rahatsız ediyor?’
 
Gelen tepkiler üzerine zabıtalar geri adım atmak zorunda kalırken, birçok yurttaş, “Burası özgür bir coğrafya. Bu coğrafyada herkes istediği dilde konuşabilir, istediği dilde şarkı söyleyebilir. Kimse kimsenin dilini, şarkısını engelleyemez. Bu gençler ne yapıyor? Şarkı söylüyor sadece, neyi rahatsız ediyor sizi? Rahatsız olunacak o kadar çok şey varken bu gençlerin söylediği Kürtçe şarkılara mı taktınız? Biz vatandaş olarak rahatsızlık duymuyoruz. İsterlerse siyasi şarkı da söyleyebilirler. Burası onu da kaldırabilecek bir kent” sözleriyle tepki gösterdi.
 
‘Dilimize tahammülleri yok’
 
Polislerin kendilerini gözaltına almasından ve Kürtçe şarkı söyledikleri için para cezası almaktan çekinen gençlere ise Aynur isimli bir kadın şu sözlerle cesaret verdi: “Yalnız değilsiniz, bizim çocuklarımızsınız. Sadece siz değil, kim olsaydı aynı şekilde korurduk. Siz çalın, söyleyin. Kürtçe söyleyin, Zazaca söyleyin, İngilizce söyleyin. Hiç fark etmez. Varlığımızı bırakın, artık Kürtçeye, dilimize bile tahammülleri yok. Polis gelirse sizinle karakola kadar geliriz, kesecekleri para cezasını da kendimiz öderiz. Kimse sizi susturamaz, siz sevgi dağıtıyorsunuz, moral oluyorsunuz.”