Koronavirüs nedeniyle evlerine kapandılar ama günlerdir suları kesik

  • 09:28 21 Mart 2020
  • Yaşam
Filiz Zeyrek 
 
ADANA – Ceyhan’da koronavirüs nedeniyle evine kapanan yurttaşlar, günlerdir su akmadığı için temizlik yapamadıkları ve kişisel hijyenlerini sağlayamadıklarından dolayı tedirgin olduklarını söyleyerek, “Sık sık ‘ellerinizi yıkayın’ çağrısı yapılıyorlar, nasıl yıkayacağız” diyorlar. 
 
Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 9 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı ise 10 gün içinde 670’e yükseldi. Dünyada 120’nin üzerinde ülkeye yayılan ve 9 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı alınacak en etkili önlemlerin arasında evden çıkmamak ve kişisel temizliğe dikkat etmek geliyor. Uzmanlar ellerin sık sık bol su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmasını, hijyenik ortamlar sağlanmasını alınacak en önemli tedbir olarak gösteriyor ancak Adana’nın Ceyhan ilçesinde günlerdir sular akmıyor. 18 Mart tarihinden bu yana elektrik ve su kesintisi yaşandığını belirten yurttaşlar, duruma tepki göstererek sağlıkları açısından da endişeli olduklarını söylüyor. 
 
'Ellerimizi yıkayamıyoruz’
 
18 Mart’tan bu yana suyun akmadığı ilçede yaşayan bir yurttaş, “Böylesi bir dönemden geçerken, insanlar korku endişe içindeyken yetmez gibi suların da kesilmiş olması bizi perişan etti. 3 gündür çamaşır, bulaşık birikti, banyo yapamıyoruz. Eşim işten geliyor ve ama banyo yapamıyor. Çocuğuna sarılıp, öpemedi üstü başı pas içinde diye. ASKİ’yi defalarca aradım, ‘çalışmalar devam ediyor en kısa zamanda gelecek’ deniyor ama yok.  Evde çocuk var yaşlı var. ‘Evden çıkmayın’ deniliyor, hijyen konusunda uyarılıyor, ‘elleri sık sık yıkayın’ deniliyor. Ama evimizde su yok! Elektrik belki idare ederiz ama susuz olmuyor” diye konuştu. 
 
'Astım hastasıyım ve ev toz içinde’ 
 
Kronik hastalığı olan 55 yaşında olan başka bir yurttaş da, "Kalp hastasıyım. Eşim ve oğlum ile yaşıyorum. Bu zamana kadar 5 ameliyat geçirdim. Bakanım yok. İyi kötü işimi gücümü yapıyorum sağ dizimde protez olmasına rağmen. Ama gel gör ki üç gündür su kesintisi yüzünden perişan oldum. Bulaşık makinem olmadığından tezgah yığınla bulaşık dolu, evim toz içinde. Astım hastasıyım, kolonya, ıslak mendil kullanamıyorum. Evimi sık sık silmek zorundayım. Çok zor durumdayım. Yetkililer sesimizi duysun bir an önce su verilsin. Virüs çok korkutuyor beni. Hijyenik olmamız lazım. Eve kapandık ama evde de susuzluktan mikrop kapacağız” diyerek duruma tepki gösterdi.